Facebook čelí pokute 500 000 libier

ICO takisto podá trestnú žalobu proti zaniknutej materskej spoločnosti SCL Elections spoločnosti Cambridge Analytica. A vyvolalo obavy z toho, že politické strany nakupujú osobné údaje od "dátových maklérov".
Konkrétne označila jednu spoločnosť, ktorú používa labouristická strana Emma's Diary, ktorá rodičom poskytuje lekárske poradenstvo a bezplatné produkty s tematikou dieťaťa.

fcb

Facebook uviedol, že na správu bude čoskoro reagovať.
ICO tiež uviedla, že iná spoločnosť – agregát IQ – ktorá pracovala s kampaňou Vote Leave v referende EÚ, musí zastaviť spracovanie údajov občanov Spojeného kráľovstva.

Pokuta je skromná v porovnaní s predchádzajúcimi sankciami na Facebooku.
V roku 2017 mu Európska komisia uložila pokutu vo výške 110 miliónov eur, čo v tom istom roku spoločnosti Google uložilo pokutu za 2,42 miliardy eur.
Informatívna komisárka Elizabeth Denhamová však uviedla, že spoločnosti sa obávajú aj poškodenia dobrého mena.

ochrna

Vplyv behaviorálnej reklamy, keď prišiel do volieb, bol "významný" a vyzval na kódex postupov na "opravu systému", povedala.
Takýto kódex by zabezpečil, že "voľby sú spravodlivé a ľudia chápu, ako sú mikroúrovni".

Činnosť prichádza šestnásť mesiacov po tom, čo ICO začala skúmať používanie osobných údajov politickými aktivistami v nadväznosti na obavy vznesené informátorom Christopherom Wylieom.
ICO zistil, že spoločnosť Facebook porušila svoje vlastné pravidlá a nezabezpečila, aby spoločnosť Cambridge Analytica tieto osobné údaje vymazala.

Zatiaľ čo spoločnosť Cambridge Analytica trvala na tom, že skutočne vymazala údaje po žiadosti o vymazanie Facebooku v decembri 2015, ICO uviedla, že videl dôkaz, že kópie údajov boli zdieľané s ostatnými.
"To potenciálne spochybňuje správnosť certifikátov na odstránenie údajov poskytovaných Facebooku," povedal hovorca ICO.

meida

Informácie o životnom štýle
ICO tiež napísala jedenástim hlavným politickým stranám Spojeného kráľovstva, ktoré im oznámili, že majú kontrolovať svoje postupy ochrany údajov.
Obáva sa, že strany si môžu kúpili informácie o životnom štýle o verejnosti z brokerov, ktorí by nemuseli získať potrebný súhlas.

About the Author