História strešnej krytiny

Jednou zo základných ľudských potrieb, okrem pocitu hladu, patrí pocit bezpečia, preto si ľudstvo, už od jeho existencie, hľadali miesto, ktoré mohli nazývať domovom. Najprv to boli jaskyni, tie ich chránili pred predátormi a hlavne pred vplyvom vonkajších elementov. Neskôr si svoje prístrešky stavali z rôznych dostupných materiálov. Neandertálci vytvárali primitívne konštrukcie, ktoré obaľovali hlinou a rastlinami. Prvé strechy boli tvorené machom a rôznymi druhmi tráv, tieto prístrešky im poskytovali celkom dobrú izoláciu lenže neboli vodovzdorné.

komín

Vedci prišli na to, že prvé ozajstné strechy z pálenej hliny boli používané v Číne pred 5 000 rokmi. V Grécku a v Babylone, v približne rovnakom období, používali zasa škridle z plochých kameňov. Rimania prevzali rôzne variácie týchto Gréckych škridly a priniesli ich do Anglicka približne 100 rokov pred našim letopočtom.

Okolo roku 735 sa začali používať slamené strechy. Drevené škridle prišli o 300 rokov neskôr. V snahe predísť prípadnému rozšíreniu požiarov, kráľ Ján I. uzákonil, že všetci obyvatelia Londýna musia svoje slamené a drevené strechy vymeniť za škridle z pálenej hliny.

Škridle z pálenej hliny sa začali masovo vyrábať na začiatku 19. storočia, kedy zažívala vrchol svojej popularity. Aby sa však strechy stali lacnejšie, objavila sa na trhu lacnejší – betónová strešná krytiny. Aby táto krytina pripomínala aspoň trocha pálenú hlinu začalo sa do nej pridávať červené alebo hnedé farbivo

V ranných 70-tych rokoch 20. storočia Nemecko začalo pracovať na systéme zelených ekologických striech. Asfalt sa taktiež dostal do povedomia, hlavne vďaka jeho rýchlej a lacnej výrobe, a sa stal veľmi obľúbeným produktom.

chatka

Väčšina zmien v materiáloch, ktoré sa používajú na pokrytie striech nastala za posledných 200 rokov. Aj keď väčšina ľudí stále používa tie materiáli, ktoré sú najviac dostupné v ich lokalite. Najnovšími trendmi v oblasti striech sú strešné krytiny zo skla, polyméru alebo smog absorbujúce škridle. Nevieme čo nám budúcnosť prinesie ale ak sa budeme uberať týmto smerom, tak v budúcnosti nebudú strechy slúžiť len na ochranu našich obydlí ale aj na čistenie nášho prostredia.

About the Author