Jahodová guava je novým hitom pre záhradu aj byt


Je mnoho izbových rastlín, ktoré sú veľmi pekné na pohľad a pôsobia ako dokonalá dekorácia interiéru, alebo záhradnej terasy. Jahodová guava pôvodom z Brazílie je druhom odolnej rastliny, ktorá nesplní len funkciu estetickú ale aj praktickú. Jej tmavo zelené oválne listy a dlhé tenké konáre sú veľmi pekné a nové prírastky majú atraktívnu červenú farbu. Je to nenáročná rastlina, ktorá prežije aj horšie prostredie a aj napriek tomu vás odmení rastom. Pokiaľ jej doprajete naozaj vhodné podmienky, teda dostatok vlahy, živín a slnečného svetla, odvďačí sa vás dokonca aj ovocím. Ako už názov napovedá, malé tmavo červené plody chutia takmer ako jahody. Niektorí ľudia ich opisujú ako zmes hrušiek, fíg a jahôd. To rozhodne znie lákavo a stojí to za vyskúšanie.

plody
 
Starostlivosť
 
Počas leta ju môžete mať v objemnom črepníku na terase, alebo záhrade. Hrejivé slnečné lúče zaistia bujný rozvoj listov, kvetov aj plodov. Guava nie je mrazuvzdorná a preto je nutné držať ju počas zimných mesiacov v miestnosti, alebo na balkóne. Odpočinok v podobe teploty medzi 12 až 18 stupňami jej prospeje. Dbajte na to, aby zemina nebola príliš zavlažená, ale ani nie vysušená.
 
Mali by ste sa o ňu starať ako o bežný krík, teda odstraňovať suché a odumreté konáre, udržiavať čistú pôdu bez opadaných listov a pravidelne vykonávať drobný rez. Plody sú najskôr zelené a veľmi tvrdé. Počas dozrievania postupne červenejú až do tmavej bordovej farby s matným leskom. Dužina vnútri je ružová až červená, plná drobných semien. Tak ako všetko ovocie, aj guava je plná vitamínov a minerálov. Čím sú plody tmavšie, tým viac fruktózy sa v nich tvorí a sú sladšie. Nezanedbateľný je aj obsah užitočnej vlákniny.

jablko
 
Mladú rastlinku si môžete kúpiť cez internet, alebo v špecializovaných obchodných domoch. Ak si domov prinesiete malý kríček, potrvá zhruba dva roky než zosilnie a dospeje.

About the Author