JAMAJKA-KRAJINA DREVA A VODY


Xaymaca– takto nazvali Jamajku Tainovia, ktorí 1000 rokov pred n.l. osídlovali karibské ostrovy. Dnes by ste potomkov tohto národa hľadali už márne. Po španielskom a neskôr britskom plienení splynuli s černošským obyvateľstvom.
Aj napriek svojej pohnutej histórii na Jamajke nenájdete zatrpknutých a zachmúrených ľudí. Jediná veta, ktorou sa začína aj končí akákoľvek konverzácia je „no problem man“.

útes
 
Tento ostrov je rajom pre milovníkov prírody. Rastie tu veľa endemických druhov stromov, rastlín, vtákov, hmyzu, motýľov, netopierov, jašterov a hadov. Zo stromov nie je zriedkavé vidieť strom kvitnúci ohnivočerveným kvetmi Delonix kráľovský a v Manatee rezervácii neďaleko rieky Gut nájdete vzácne ohrozené dugongy karibské.
 
Podnebie je tropického charakteru ale sa keďže ostrov nachádza v pásme hurikánov je treba zachovať čo najvyššiu opatrnosť pri výbere dovolenky.
 
Oficiálnym úradným jazykom je angličtina a na ostrove sa platí jamajským dolárom.

jamajka
 
Jamajská kuchyňa je zmesou rôznych druhov receptúr a korenia, zahŕňa kuchyňu pôvodných Jamajčanov, španielsku, britskú, írsku ale aj africkú. Samozrejme prispôsobenú tradičným plodinám tohto ostrova.
Určite ochutnajte:
 
Ackee and saltfish.Tradičné raňajkové alebo obedové jedlo z pečenej slanej tresky a ovocia ackee
Callaloo.Dusená príloha k mäsu väčšinou pripravená z amarantu, tara alebo listov rastliny xantosoma, prípadne vodného špenátu
Bamy alebo bami.Chlebové placky z múky cassava
Coco bread.Biely chlieb alebo sendvič s kokosovým mliekom
Duckanoo.Puding zo sladkých zemiakov, kukuričnej múky, kokosu, korenia a hnedého cukru

pláž
 
Miesta, ktoré sa oplatí vidieť:
 
Rose Hall –panské sídlo postavené v 18. storočí blízko Montego Bay. Údajne v ňom straší biela čarodejnica 🙂
Dolphin cove –atrakcia v zátoke blízko mesta Ocho Rios, môžete tu vidieť delfíny a rôzne divé zvieratá v ich prirodzenom prostredí
vodopády Mayfield– nádherné vodopády nachádzajúce sa juhovýchodne od Montego Bay
Blue Hole Mineral Spring –úchvatný prírodný výtvor, diera v krasovom vápenci naspodku, ktorej sa nachádza jazierko plné kryštálovo čistej vody

About the Author