11 ZAUJÍMAVOSTÍ O ZLATÝCH MEXICKÝCH PESOS


1)  Až do zavedenie juhoafrického zlatého Kruggerranda v roku 1967 bolo mexické peso považované za najčistejšiu zlatú mincu na svete. Je zároveň aj najtrvanlivejšia (vďaka obsahu zliatiny medi) a aj najlacnejšia.

peso
 
2)  Zlaté mince boli vyrobené najstaršou mincovňou v Severnej Amerike, mincovňou v Mexico City.
 
3)  Prvýkrát bola vydaná v roku 1921 na pamiatku 100. výročia boja nezávislosti Mexika od Španielska.
 
4)  Na rube mince je zobrazená socha „anjela nezávislosti“ okrídlenej rímskej bohyne víťazstva a dve najznámejšie mexické dominanty: sopky Iztaccihuatl a Popocatepetl.
 
5)  Na lícnej strane je štátny erb s orlom, ktorý drží v zobáku hada.
 
6)  Nominálne hodnoty mincí sú 50, 20, 10, 5, 2,5 a 2 pesos.

muzejní mince
 
7)  Mexické pesos neboli prvé zlaté platidlá, ešte pred nimi sa razili zlaté „prúty“ nazývané escudy, ktoré obsahovali rôzne denominácie. Používali sa do polovice 18. storočia keď boli nahradené modernejšími mincami.
 
8)  Niektoré zlaté mincemôžu byť staré stovky rokov, tým pádom majú vyššiu numizmatickú hodnotu ako hodnotu zlata. Dajú sa nájsť aj ručne razené escudy zo 17. storočia.
 
9)  Mexické zlaté pesos boli väčšinou razené iba vo verzii 50 pesos a iba obmedzený počet rokov. Ražba týchto mincí začala v roku 1821 a skončila v roku 1947. Toto obmedzené obdobie robí z mincí veľmi dobrú investičnú voľbu pre mnohých investorov pretože ponuka je nižšia ako dopyt.
 
10)  Tieto mince nie sú až také populárne ako mnohé iné zlaté mince razené v USA, Kanade, Číne, Austrálii alebo Európe preto sú omnoho vzácnejšie a zriedkavejšie. Zlato bolo jedným z najdôležitejších kovov na spracovanie častokrát pochádzajúce ešte z obdobia Aztékov.
 
dinero

11)  Zlaté peso je zatiaľ najpopulárnejšia a najkrajšia zo všetkých mexických mincí a teší sa veľkej obľube hoci aj ďalšia mexická minca Libertad má dostatočne veľkú obdivovateľskú základňu. Libertady sa na rozdiel od pesos razili aj v striebornej verzii. 

About the Author