Ako dopestovať citrusy v interiéri

Keď sa povie citrus, hneď vám napadne citrón či pomaranč. Nenechajte sa zmiasť. Asi 36 druhov rastlín nesie názov citrusy. Popri tých známejších sa v zozname objavuje aj bergamot, limetka, pomelo, cedrát,… Citrusmi odborníci nazývajú aj druhy iných rodov, ako sú kumkvát či citrónovnikovec. Spoločných však majú niekoľko vlastností. Každý z citrusov patrí medzi teplomilné rastliny a potrebujú mimoriadne veľa svetla. Preto je v našich končinách veľmi ťažké udržať takéto rastliny pri živote počas chladných mesiacov.

pomeranč
 
Dbajte na výber substrátu                           Na pestovanie tohto typu rastlín sú najlepšie substráty, ktoré sa nerozkladajú a tým pádom si udržiavajú štruktúru. Jedným z nich je napríklad kokosový substrát. Väčšina citrusov si vyžaduje kyslejšiu pôdu, avšak nájdu sa aj také, ktoré potrebujú pôdu neutrálnu až slabo kyslú.
                                                           TIP:Substrát si nemusíte kupovať. Ideálne je si namiešať svoj vlastný. Jeden diel rašeliny zmiešajte s humusom, záhradnou zeminou a riečnym štrkom. Nezabudnite priliať vodu, aby bola zemina vlhká.

salát

Odsledujte si čas zálievky                 Oproti iným izbovým rastlinám sa pri citrusoch nesmie stať zo zalievania pravidelná činnosť. Dôležité je zalievať rastlinu vtedy, keď si to sama žiada. Pokiaľ ste pestovateľ začiatočník, pomôcť vám môže senzor vlhkosti, ktorý vám dá informáciu, že je čas rastlinu zaliať. Vo všeobecnosti si citrusy vyžadujú viac vody vtedy, keď sa im zväčšujú plody. Naopak – počas dozrievania plodov potrebujú skôr suchšiu pôdu.
TIP:  Ak korene veľmi preschnú, tak neskôr veľmi ťažko prijímajú vodu. Pomôže vám vedro s vodou, do ktorého črepník spolu s rastlinou ponoríte.

mandarinky

Nezabudnite na hnojivo                                Tak ako iné črepníkové rastliny, aj citrusy potrebujú správne hnojenie. Základnými minerálmi pre zdravú rastlinu sú draslík, dusík a fosfor, no dôležité sú aj stopové prvky ako železo, zinok, bór a mangán. V obchode zoženiete skôr tekuté hnojivá a pomocou návodu sa vám určite podarí namiešať vhodnú zálievku.
                                                                       TIP:Použiť môžete aj tuhé hnojivá, ktoré sa primiešavajú priamo do substrátu a uvoľňujú živiny po celý čas. Dĺžka účinku takéhoto hnojiva je vždy uvedená na obale.

About the Author