Rubrika: Dom a záhrada

Lacné bývanie v mobilnom dome

Stále viac ľudí využíva ako alternatívne bývanie cenovo dostupné mobilné domy. Dôvodom je práve ich prístupná cena, ale nielen to! Mobilný dom je šikovnou, rýchlou a lacnou alternatívou.

Ľudia po takomto alternatívnom bývaní siahajú napríklad vtedy, ak potrebujú čo najrýchlejšie zohnať lacné priestory- na bývanie, relaxáciu, podnikanie alebo prácu. Mobilný dom môže slúžiť na sezónne, prechodné alebo celoročné bývanie, čo už záleží od výberu konkrétneho mobilného domu a jeho vybavenia. Tie sa pohybujú v rôznej cenovej kategórii v závislosti od vybavenia interiéru, v každom prípade sú ale podstatne lacnejšie, než bežné rodinné domy na predaj.

Záhradný nábytok

Najčastejšie sa kupujú za účelom využitia ako sezónne, rekreačné ubytovanie. V jeho bohato vybavených priestoroch sa dá pokojne stráviť letná dovolenka. Teda za podobným účelom ako víkendová či dovolenková chatka. Prípadne je možné moduly mobilného domu spájať a vytvoriť tak väčší priestor podľa vašich potrieb.

V súčasnosti však nehnuteľnosti nie sú lacné, sú pre mnohé mladé páry priam nedostupné, čím sa dostávame k ďalším možnostiam využitia mobilného domu- ako alternatívne celoročné bývanie. Samozrejme v prípade, ak si z ponuky vyberiete dom s výbavou prispôsobenou k tomuto účelu. A áno, aj také v ponuke nájdete, v mobilnom dome sa dá bývať celoročne. Takýto domček sa pritom svojou rozlohou zmestí aj na menšie pozemky.

Pekná príroda

Čo je v interiéri

Vo vnútri mobilných domov nájdete potrebné vybavenie- priestor na sedenie, kuchynku, kúpeľňu, toaletu a izbu s posteľou. Kompletné vybavenie je v niektorých prípadoch skutočne luxusné, nechýba napríklad ani šatník, klimatizácia, umývačka riadu, vaňa či francúzske okná a žalúzie.

Ekologické bývanie

V mnohých prípadoch je mobilný dom vyrobený z prírodných materiálov a bývanie v ňom je ekologické a úsporné.

Číst dále

Ako dopestovať citrusy v interiéri

Keď sa povie citrus, hneď vám napadne citrón či pomaranč. Nenechajte sa zmiasť. Asi 36 druhov rastlín nesie názov citrusy. Popri tých známejších sa v zozname objavuje aj bergamot, limetka, pomelo, cedrát,… Citrusmi odborníci nazývajú aj druhy iných rodov, ako sú kumkvát či citrónovnikovec. Spoločných však majú niekoľko vlastností. Každý z citrusov patrí medzi teplomilné rastliny a potrebujú mimoriadne veľa svetla. Preto je v našich končinách veľmi ťažké udržať takéto rastliny pri živote počas chladných mesiacov.

pomeranč
 
Dbajte na výber substrátu                           Na pestovanie tohto typu rastlín sú najlepšie substráty, ktoré sa nerozkladajú a tým pádom si udržiavajú štruktúru. Jedným z nich je napríklad kokosový substrát. Väčšina citrusov si vyžaduje kyslejšiu pôdu, avšak nájdu sa aj také, ktoré potrebujú pôdu neutrálnu až slabo kyslú.
                                                           TIP:Substrát si nemusíte kupovať. Ideálne je si namiešať svoj vlastný. Jeden diel rašeliny zmiešajte s humusom, záhradnou zeminou a riečnym štrkom. Nezabudnite priliať vodu, aby bola zemina vlhká.

salát

Odsledujte si čas zálievky                 Oproti iným izbovým rastlinám sa pri citrusoch nesmie stať zo zalievania pravidelná činnosť. Dôležité je zalievať rastlinu vtedy, keď si to sama žiada. Pokiaľ ste pestovateľ začiatočník, pomôcť vám môže senzor vlhkosti, ktorý vám dá informáciu, že je čas rastlinu zaliať. Vo všeobecnosti si citrusy vyžadujú viac vody vtedy, keď sa im zväčšujú plody. Naopak – počas dozrievania plodov potrebujú skôr suchšiu pôdu.
TIP:  Ak korene veľmi preschnú, tak neskôr veľmi ťažko prijímajú vodu. Pomôže vám vedro s vodou, do ktorého črepník spolu s rastlinou ponoríte.

mandarinky

Nezabudnite na hnojivo                                Tak ako iné črepníkové rastliny, aj citrusy potrebujú správne hnojenie. Základnými minerálmi pre zdravú rastlinu sú draslík, dusík a fosfor, no dôležité sú aj stopové prvky ako železo, zinok, bór a mangán. V obchode zoženiete skôr tekuté hnojivá a pomocou návodu sa vám určite podarí namiešať vhodnú zálievku.
                                                                       TIP:Použiť môžete aj tuhé hnojivá, ktoré sa primiešavajú priamo do substrátu a uvoľňujú živiny po celý čas. Dĺžka účinku takéhoto hnojiva je vždy uvedená na obale.

Číst dále

Ako si dopestovať bobuľové ovocie u vás v záhradke?

Obidva druhy rastliniek rastú vo forme kríčkov. Každá z nich musí prejsť dvojročným vývinom.

maliny

Černice

Mladé výhonky černíc vyrastajú z kŕčka koreňa v tesnej blízkosti rastliny. Výhonky černíc zvyknú dosahovať dĺžku od dvoch do piatich metrov. Zo začiatku sú krásne vzpriamené, neskôr sa prehnú do oblúka a nakoniec sa rozkonária. Na ich dvojročných výhonkoch vyrastajú letorasty, z ktorých neskôr vykuknú samotné plody černíc. Druhy černíc bez tŕnia vyžadujú plochy, ktoré sú dostatočné zohrievané slnkom, ale zároveň sú chránené pred mrazmi a prudkým vetrom. Naopak nie sú také náročné na vlahu, a to znamená, že je možné ich pestovať aj na kamenistejších a suchších miestach. Najideálnejšie je pri ich pestovaní používať opornú konštrukciu v tvare T, pretože rastliny počas rastu vytvárajú bohatú nadzemnú časť, ktorá sa nemusí sama udržať nad zemou a pod tlakom sa môže zlomiť. Černice sa rozmnožujú predovšetkým odrezkami, a  to znamená, že na vysádzanie sa používajú už zakorenené odrezky. Je možné ich vysádzať na jar, alebo na jeseň, no vzhľadom  na to, že sú pomerne citlivé na mráz, odporúča sa prikloniť sa k jarnému obdobiu. Vysádzajú sa aspoň meter, meter a pol od seba.

ostružiny

Maliny

Nové výhonky maliny zvyknú tvoriť z púčikov na koreňoch a na koreňovom kŕčku. V prvom roku majú telo skôr bylinné a na konci leta zvyknú zdrevnatieť. Vzniknuté výhonky sa v ďalšom roku rozkonárujú a prinášajú ovocie. Odrody, ktoré rodia dva krát majú schopnosť prinášať ovocie už na jednoročných letorastoch, pričom plody dozrievajú od druhej polovice leta až do začiatku zimy. Maliny nemajú vysoké nároky na pestovanie. Jediné čo potrebujú je kyprá pôda, ktorá je dobre vyživovaná, zavlažovaná, a na ktorú dopadá dostatok slnečného žiarenia. Pokiaľ však túžite po vysokých kríčkoch malín, stačí rastlinu vysadiť do tieňa, napríklad pod strom. Pestovať sa dajú skoro všade, kde je teplota nad šiestimi stupňami Celzia a kde napadne ročne dostatok zrážok. Korienky malín sa rozprestierajú hneď pod povrchom pôdy, preto je dôležité dbať na správny prísun vlahy. Pokiaľ túto podmienku vynecháte, môže sa stať, že úroda bude veľmi slabá. Ako sa však vraví – všetkého veľa škodí a to platí aj pri zalievaní. Pokiaľ je rastlina premokrená, zvykne celá odumrieť. Kríčky malín potrebujú oporu rovnako ako aj černice. Používajú sa konštrukcie v tvare I, T a V.

Ak dodržíte všetky spomenuté zásady a budete sa o vysadené rastlinky starať s láskou, tak sa vám určite odvďačia chutnou úrodou, ktorá môže byť základom napríklad do domácej zmrzliny.

Číst dále

Bezpečný a krásny domov! AJ taký môže byť!

Náš domov je pre mnohých z nás tým najobľúbenejším miestom. Je to miesto kde môžeme načerpať silu a v pokoji premýšľať. Pre to aby sme sa cítili v našom domove príjemne musíme aj niečo spraviť. Nie je to možné len tak a je potrebné na tom popracovať. Je veľmi dôležité si vytvoriť bezpečný a krásny domov.
Domov môže byť určite krásny a súčasne aj bezpečný. Čo sa myslí bezpečnosťou? Myslí sa tým to že nám v ňom nič nehrozí. Najlepšie ako si to predstaviť je myslieť na deti. Špeciálne tie najmenšie mnohokrát niečo vymýšľajú. Pri ich hraní a pohybovaní sa po byte sa im môže niečo stať. Na tomto príklade je teda uvedená bezpečnosť priestoru. Všetky veci, ktoré by nám mohli nejako ublížiť by sa v našom byte nemali nachádzať.

klíč

Existuje viacero predmetov, ktoré sú krásnym doplnkom ale sú v mnoho ohľadoch veľmi nebezpečné. Tieto predmety môžu mať napríklad ostré hrany alebo nás môžu zraniť nejakým iným spôsobom. Ako som už uviedla vyššie táto bezpečnosť je určite najviac dôležitá ak máte deti.

Napriek tomu existuje množstvo doplnkov, ktoré spĺňajú obidve kritéria. Musíte len dôkladne vyberať a premyslieť si čo kupujete. Krása predstavuje pre každého z nás niečo iné. Na výber je nekonečne veľa možností a štýlov podľa ktorých si môžeme zariadiť naše bývanie. Stačí si už len vybrať ten štýl, ktorý nám najviac vyhovuje.

obývací pokoj

Vkus

Každý má iný vkus avšak isté pravidlá v zariaďovaní platia pre každého. Základom je aby ste nemiešali viacero štýlov dokopy. Vyzerá to veľmi nevkusne a určite nie krásne. Dôležité je taktiež aby ste si najprv premysleli čo bude kde umiestnené a nenakupovali tak bez rozmyslenia. Zapamätajte si aj to že v jednoduchosti je krása. Toto určite platí pre každý prípad. Ak zvolíte príliš veľa nábytku a doplnkov iba tým zaťažíte celú miestnosť.

klíče

Každopádne ostáva už len dodať že bezpečný a krásny domov sa určite dá vytvoriť. Nie je to nemožné stačí iba trocha snahy a kreativity. Vytvoríte tak bezpečný domov pre vás a vaše deti.

Číst dále

Stojte si za svojím

Položili ste si niekedy otázku, čo vlastne naozaj chcete? Po čom túžite? A čo je pre vás naozaj to najdôležitejšie, čo ste kedy chceli? Verte tomu, že určite nie ste jediný človek, ktorý má podobné trápenie, ale väčšina z nás s tým súperí nejako inak. Ja som mal vždy pocit, že sa niekomu prispôsobujem a že neviem urobiť nič preto, aby to bolo inak. Ale, poviem vám tajomstvo. Ak sa budete vždy prispôsobovať, ľudia si na to zvyknú a budú od vás očakávať, že nemáte vlastný názor. Takto to naozaj je a verte tomu, že inak to proste nebude.

dveře skleněné

JE TO ŤAŽKÉ?

Asi je jasné, že niektoré veci sú oveľa ťažšie, ako sú tie druhé. No napriek tomu je fajn, keď sa naučíte povedať nie. A hlavne vtedy, keď ste vo vysokej pozícii, ako som napríklad ja. Musel som sa naučiť vzdorovať mojím zamestnancom, pretože keď som to predtým nerobil, bolo mi celkom ťažko. Vždy som si to potom niekde potreboval vybiť a bohužiaľ si to odniesla moja rodina. Takže teraz už išlo iba o pochopenie. A to som našťastie mal. Takže, už mi bolo jasné, že si musím robiť všetko po svojom. Ešte vymyslieť, ako to reálne aj urobiť.

prosklené dveře

ZAČNETE MALIČKOSŤAMI

U mňa to boli úplné hlúposti, vďaka ktorým si ľudia okolo mňa uvedomili, že nie som bábka. V prvom rade to bolo napríklad to, že som miesto drevených, ktoré chceli oni, dal do kancelárií sklenene dvere. Možno maličkosť, ale dal som im poriadne najavo to, že so mnou jednoducho nemôžu kývať a že bude všetko tak, ako si poviem ja. Aj tak sú oveľa krajšie a štýlovejšie. No a aby toho nebolo málo, plusom je aj to, že na nich môžem takýmto spôsobom dozerať. Aspoň viem, že reálne pracujú a netvária sa, že niečo robia len tak na oko. A som presvedčený o tom, že presne toto je niečo, čo takmer každý zamestnanec potrebuje. Hlavné je, aby veci fungovali tak, ako to chcete vy. Byť benevolentný nie je riešenie.

Číst dále

Vlastná záhradka

Všetko krásne upravené, orosené, voňavé, čerstvé a usmievajúce sa na vás v supermarkete. Žmurkajú na vás pomaranče, mandarínky, či banány, ktoré sa v našom podnebí neurodia ani náhodou. No vy si vkladáte do košíka aj rajčiny, papriky a mrkvu, ktorú by ste poľahky vypestovali aj u nás. No babka už nesadí a vám sa nechce venovať toľko času takémuto koníčku. Radšej pôjdete do posilňovne alebo do fitnescentra.

vývar

A to neviete, že záhrada je prírodné fitnescentrum a zároveň aj solárium?

No bohužiaľ, v supermarketoch ani na facebooku o tom nepíšu. Ani bežná tlač vám nenapíše o tom, že sa kŕmite samými „zdravými“ a „ zdraviu prospešnými“ látkami. Teraz je síce všetko bio, prírodné a zdravé IN, ale každý si aj to kúpi v obchode. Len málokto je taký inteligentný, že sa zamyslí nad tým, že by si mohol aj niečo vlastné posadiť a mať naozajstnú hodnotu. Naozajstnú potravinu bez pridaných postrekov a nežiadúcich látok. Veď raz na to prídeme ako nám bolo dobre a koľko potravín sa dalo vypestovať v našom podnebnom pásme. Vtedy, keď sa tu už budú dať pestovať len tie mandarínky, pomaranče a podobné citrusy…

Veď aj hlupák sa učí na vlastných chybách…

Tak veru je to tak. Tento článok som nechcela poňať takto negatívne, ale neviem, takto to zo mňa vyšlo. Takto to cítim, že sa ľudia nad sebou ani nezamyslia, keď sa na nich hovorí pekne. Keď ich líškame a všetko im dávame ako na podnose a uľahčujeme im život. Tak to nie je dobré. Ľudia sú potom príliš zameraný len na svoje pohodlie a na druhých nemajú ani pomyslenie, nie to ešte na našu Matku Zem… A to je tiež smutné. Preto nielen táto téma o potravinách by mala hýbať svetom, ale mnohé iné, o ktorých sa nikde nedočítame. Bohužiaľ.

zelenina

Otvorme si oči

Oči. Okále. Studničky. Otvorte ich! A poriadne. Nech vám do nich vniíkne všetka tá nespravodlivosť, keď povyhadzujeme uhorky, banány, len za to, že narástli krivé, hoci sú stále jedlé a výborné. Svet, kde vyhadzujeme rajčiny, pretože sú oválne namiesto toho, aby boli guľaté… Takýto svet si predstavujeme pre zdravý vývoj a výchovu budúcich generácii? Nemyslím si…

Číst dále

Jahodová guava je novým hitom pre záhradu aj byt


Je mnoho izbových rastlín, ktoré sú veľmi pekné na pohľad a pôsobia ako dokonalá dekorácia interiéru, alebo záhradnej terasy. Jahodová guava pôvodom z Brazílie je druhom odolnej rastliny, ktorá nesplní len funkciu estetickú ale aj praktickú. Jej tmavo zelené oválne listy a dlhé tenké konáre sú veľmi pekné a nové prírastky majú atraktívnu červenú farbu. Je to nenáročná rastlina, ktorá prežije aj horšie prostredie a aj napriek tomu vás odmení rastom. Pokiaľ jej doprajete naozaj vhodné podmienky, teda dostatok vlahy, živín a slnečného svetla, odvďačí sa vás dokonca aj ovocím. Ako už názov napovedá, malé tmavo červené plody chutia takmer ako jahody. Niektorí ľudia ich opisujú ako zmes hrušiek, fíg a jahôd. To rozhodne znie lákavo a stojí to za vyskúšanie.

plody
 
Starostlivosť
 
Počas leta ju môžete mať v objemnom črepníku na terase, alebo záhrade. Hrejivé slnečné lúče zaistia bujný rozvoj listov, kvetov aj plodov. Guava nie je mrazuvzdorná a preto je nutné držať ju počas zimných mesiacov v miestnosti, alebo na balkóne. Odpočinok v podobe teploty medzi 12 až 18 stupňami jej prospeje. Dbajte na to, aby zemina nebola príliš zavlažená, ale ani nie vysušená.
 
Mali by ste sa o ňu starať ako o bežný krík, teda odstraňovať suché a odumreté konáre, udržiavať čistú pôdu bez opadaných listov a pravidelne vykonávať drobný rez. Plody sú najskôr zelené a veľmi tvrdé. Počas dozrievania postupne červenejú až do tmavej bordovej farby s matným leskom. Dužina vnútri je ružová až červená, plná drobných semien. Tak ako všetko ovocie, aj guava je plná vitamínov a minerálov. Čím sú plody tmavšie, tým viac fruktózy sa v nich tvorí a sú sladšie. Nezanedbateľný je aj obsah užitočnej vlákniny.

jablko
 
Mladú rastlinku si môžete kúpiť cez internet, alebo v špecializovaných obchodných domoch. Ak si domov prinesiete malý kríček, potrvá zhruba dva roky než zosilnie a dospeje.

Číst dále

ZOPÁR TIPOV AKO VYKÚZLIŤ VÔŇU DOMOVA Z DOMÁCICH ZDROJOV


Ak máte záhradku a v nej kopec aromatických byliniek, nie je nič ľahšie. Postačia vám na to aj tie úplne najobyčajnejšie kuchynské.
 
KUCHYŇA
Kuchynská vonná zmes
Táto zmes odháňa muchy a potláča kuchynské pachy.
Použijeme na ňu 4 diely železníka, 2 diely mäty, 2 diely bobkového listu, 1 diel kvetov a listov vratiča, 1 diel ligurčeka, niekoľko roztlčených klinčekov a fialkový koreň. Usušené bylinky zmiešame dokopy a necháme v miske. Zakaždým keď prejdeme okolo zmes pomrvíme medzi prstami a vôňa sa uvoľní.

suché květiny
 
Pracovné rukavice
Do kuchynských pracovných rukavíc zašijeme materinu dúšku, rozmarín alebo koreniny. Pri dotyku s horúcimi hrncami alebo rúrou sa príjemne rozvoňajú.
 
Pokrievka na hrniec
Do čajníkovej pokrievky urobíme otvory a naplníme ich lupienkami ruží, listami alojzie alebo kvetmi jazmínu. Teplo z čajníka aktivizuje ich arómu.

kuchyně
 
OBÝVAČKA
Aromatizovaná voda
Zmiešame 100ml ružovej vody s 10g nového korenia alebo klinčekov v prášku. Týždeň necháme odležať, potom použijeme tak, že kvapneme pár kvapiek na horúcu panvicu, do aromalampy alebo do krbu a miestnosť sa zaplní vôňou.
 
Vonné drevo
Pri zvláštnych príležitostiach pálime v krbe drevo, ktoré pri horení vydáva príjemný pach ako borievkové, borovicové, cédrové, cyprusové, čerešňové, smrekovcové alebo jabloňové či hruškové.
Na okraji krbu môžete mať poruke nepotrebné usušené časti bylín, ktoré postupne trúste do ohňa. Ich vôňa osvieži vzduch. 
 
Bylinkový vosk
Pri výrobe bylinkového vosku povaríme v tekutine bobule vavrínu pravého, z ktorých sa vylúhuje vosk. Ten potom po vychladnutí zozbierame, zohrejeme a znova precedíme. Môžeme pridať do vosku pri výrobe sviečok. Pri horení uvoľnuje príjemnú korenistú vôňu.
 
 
SPÁLŇA
Pomaranč s klinčekmi
Klinčekyvtlačíme do kôry pomaranča na čo najväčšej ploche ale tak aby zostal nejaký priestor nakoľko pomaranč pri schnutí zmenšuje svoj objem. Potom ho pogúľame vzmesi kosatcového korienka a korenín, buď škorice alebo nového korenia. Previažeme stuhou a zavesíme. Pomaranč si zachová vôňu aj vyše roka.
 
usušené kytky
 
KÚPEĽŇA
Prírodná aviváž
Čerstvé aromatické listy alebo kvety povaríme 15 minút na miernom ohni na panvici s pokrievkou, čím získame silný odvar. Tekutinu precedíme a použijeme v práčke pred odstreďovaním. Ak je odvar tmavšej farby nepoužívame pri bielom prádle! Môžeme použiť tieto bylinky: listy archangeliky, majoránu, mäty, lipie, monardy, myrty, vavrínu, roztlčený koreň rozchodníka veľkého, kvety levandule, lupene ruží alebo fialky.   

Číst dále

Ochranu stromu a ovocia


Máte na záhradke stromčeky plné ovocia , ale zistíte že ich máte veľa a konáre Vám padajú a z úrady nemáte nič . Poradíme        Vám ako efektívne zachrániť úrodu  a pochutnať si na čerstvom ovocí a na záver rada ako ochrániť strom na zimné obdobie.

jablka

►Konkrétne budeme hovoriť o jablkách ale  sa to dá použiť aj pri broskyniach alebo marhuliach. Na našom strome sa urodí bohatá úroda , no na jednom konáriku máte jabĺk až toľko že to ten konárik stromčeku neudrží. Preto vyskúšajte metódu takzvanej prebierky.
Prebierka znamená že na jednom stromčeku necháte z piatych jabĺk len tri. Keďže 5 jabĺk na jednom konári jablka neudrží , skúste nechať tri a keď budú aj tri veľa nechajte 2. Jednak je to o tom že ten konárik neudrží  jablká lebo ako rastú majú vyššiu váhu a berú si viac živín a tie ktoré sú ťažšie padnú na zem a začnú hniť.

Zaberie Vám to síce veľa času ale aspoň zachránite časť úrody na jabloni alebo Iného ovocia. Je to najjednoduchší spôsob aký môže existovať. Tento spôsob používajú mnoho ovocinárov po celom Slovensku , preto je tento spôsob prebierky overený a vyskúšaný.
Keď už sme pri tom zbere , tak najlepšie ako zberať jablká bez otlakov ,  je že ich budete strihať špeciálnymi nožničkami na ovocie. Postup je úplne jednoduchý. Jemne podržíte jablko za spodnú časť a odstrihnete stopku jablka tak aby Vám jablko padlo rovno do dlane. Takto budete mať chutní čerstvé , bez otlakové jablko priamo zo záhradky. Ak budete mať na jablkách alebo inom ovocí otlaky , jablko začne za pár dni hniť a u si na ňom nepochutnáte.

jabloň

►Po zbere ovocia nezabudnite na strom z ktorého ste  oberali. Pretože oberáte ovocie a strom ostane nezaopatrení. Keď už nasleduje zimné obdobie , ochráňte strom tak by Vám cez zime nezamrzol , a aby sa mohla na nový rok zrodiť nová úroda. Najlepší spôsob je keď ho obalíte kartónom alebo papierom a aby sa papier nezničil omotajte ho ešte baliacim papierom alebo fóliou na balenie. 

Číst dále

Japonský štýl u Vás doma

Japonský štýl a priestor vždy pôsobí voľne, jednoducho, skromne, čisto, harmonicky. Všetko má svoje miesto, spája staré tradície s láskou ku kráse prírody.
Ak raz porozumiete čajovým obradom a a ich životospráve, ich kultúra Vás okamžite ovládne a zasiahne Váš každodenný život. Ako prenesiete ich mier, pokoj a harmóniu do svojho príbytku?

Japonská restaurace

* Interiér zariadený v harmónii s prírodou
Japonská kultúra je naplnená láskou a rešpektom k prírode, obľubuje drevo v podobe drevených podláh a dekorácií z masívu.
Ak pridáte tradičné japonské rastliny, napr. bonsaj alebo bambus, ste o ďalší krok bližšie k cieľu. Vítané sú rastliny, ktoré majú sýtu zelenú farbu listov, preto nemusíte vyhadzovať svoju orchideu a palmu.

* Otvorený priestor a prirodzené svetlo sú kľúčom
Otvorený priestor a skromnosť sú kľúčové. Slnečné svetlo preniká dnu cez veľké okná, presklené átriové časti a strešné okná. To všetko prináša dnu okrem nádherných výhľadov na krajinu a oblohu aj potrebné svetlo, ktoré Vašu domácnosť rozjasní.
Zabudnite na závesy, ak potrebujete tieň, zaobstarajte si polopriehľadné panely z bambusu, skla alebo iného prírodného materiálu.

* Posuvné dvere
Plochy, ktoré bránia šíreniu sa svetla v domácnosti, sú nežiadané. Samozrejme, každý má nárok na súkromie a aj Japonci, ktorí žijú v malých priestoroch, si ho musia vytvoriť. Tradičné japonské posuvné dvere, ktoré prepúšťajú svetlo, sa nazývajú Shoji. Sú vyrobené z drevených rámov a vyplnené papierom, ktorý svetlo rozptyľuje.
Modernou verziou posuvných dverí z dreva a bambusu sú posuvné sklenené dvere. Ak nahradíte niektorú priečku sklenenými dvermi, dodáte domácnosti jednotný štýl. https://lmmont.sk/sklenene-realizacie/sklenene-dvere/sklenene-posuvne-dvere-3/ Vám na mieru vyrobia dvere z číreho skla, ale aj s pieskovanými motívmi.

Zahradní nábytek

* Drevo a bambus
Ako sme vyššie uviedli, drevo vládne domácnosti. Pri výbere podláh, obkladov a nábytku uprednostnite tmavé a červené drevo alebo bambusové doplnky.

* Nábytok
Japonci nedelia svoje miestnosti podľa účelu a preto nemajú toľko druhov nábytku, avšak vieme ich jednoduchosť napodobniť. Väčšina nábytku je nízka, takmer na zemi, pri čajových obradoch používajú iba podložky. Zaobstarajte si teda kusy nábytku s drevenými rámami, ktoré nesiahajú vysoko.
Vhodné sú jednoduché dekorácie z roztrúsených lupeňov kvetov alebo poukladaných kameňov. Ostaňte pri prírodných materiáloch.

* Minimalistický princíp
Japonský dizajn má čistý a minimalistický rukopis. Žiadne kusy nábytku navyše, žiadny neporiadok. Nábytok by mal byť moderný, s čistými líniami, vyrobený z dreva. Všetko by malo mať svoj účel a svoje miesto.
Ako zdroj svetla môžete použiť svietidlá v tvare tradičných lampášov. Vhodnou alternatívou sú bodové svetlá po obvode miestnosti, ktoré pripomínajú prenikanie prirodzeného svetla.

Obývák graficky

* Obľúbené farby
Všetky tie, ktoré nájdete v prírode. Najdominantnejšími farbami sú hnedá, ďalej zelená a šedá.

Číst dále