Britská mačka

Jedna z najznámejších mačiek na svete a zároveň z najobľúbenejších chovných plemien.

kočka
 
Dobrá spoločníčka
 
Nemožno povedať, že by bola agresívna alebo útočná. Naopak tieto mačky sú mierumilovné a priateľské a dobre vychádzajú aj s deťmi. Je však treba aby mačka vyrastala v ľudskej spoločnosti aby si na ľudí zvykla a nemala tak problém žiť v ich prítomnosti. V opačnom prípade sa môže z tejto mačky stať samotár a to má na ňu často negatívny dopad. Rovnako dobre ako s členmi rodiny vychádzajú aj s inými domácimi miláčikmi. Každá z nich má svojskú povahu a každá jedna je svojim spôsobom osobnosť. Preto netreba očakávať, že všetky budú rovnako prítulné a hravé. Počas dňa majú vo zvyku sa utiahnuť mimo všetkých. To je však v poriadku. Iba sa nechávajú unášať spánkom rovnako ako každá iná mačka.
 
Mačky ako také si potrpia na určitý komfort a pokoj. Majú radi pokojné prostredie a u britskej mačky je to ešte znásobené. Príchod nového člena rodiny ju vie ľahko rozrušiť a rovnako tak sa jej nie vždy zapáči nový obsah jej misky. Samozrejme v prípade, že to nie je nejaká dobrota.
 
A ako tieto huňaté tvory vlastne vyzerajú?
 
Najznámejšie sfarbenie srsti je práve modré. Už dávno to však nie je jediné sfarbenie aké môže britská mačka mať. Okrem tejto krásnej modrej farby možno vidieť aj britskú mačku farby bicolour (kedy je telo takmer až do polovice pokryté bielou srsťou) alebo napríklad harlekýn (kedy je telo pokryté bielou srsťou z väčšej časti ako je polovica) a mnoho iných kombinácií s bielou. Vidieť môžeme tiež napríklad čiernu či červenú alebo aj čokoládovo hnedú. Srsť majú taktiež skutočne hustú a na dotyk hebkú a príjemnú.
 
Čo sa tela týka britské mačky sú mačky stredne veľkého až veľkého vzrastu. V porovnaní s ostatnými plemenami mačiek majú skutočne mohutné telo.
 
Špeciálna strava?
 
Tieto mačky sú čo sa jedla týka naozaj prieberčivé. Ak sa im niečo nepáči, jednoducho to nezjedia. Treba ich teda od mačiatka učiť na rôznu stravu, ktorú by ste im chceli podávať pretože v neskoršom veku už môže byť problém ich prinútiť jesť niečo nové.

britská kočka

A čo ešte treba vedieť?
 
Na záver treba už len dodať, že rovnako ako každá iná mačka chovaná v dome či v byte, potrebuje aj táto svoje miestečko na oddych a na vykonávanie potreby. To by ale mala byť samozrejmosť.
 
Ak ste sa teda rozhodli pre toto krásne chlpaté klbko radosti, tak si svojho nového člena rodiny vyberajte opatrne. Majte na pamäti, že to, ktoré vám ako prvé padne do oka, je to pravé.

About the Author