Bylinky pre srdce, krv a krvný obeh

Hloh obyčajný
Hloh je výbornou voľbou pre ľudské srdce. Svojimi bielymi kvetmi pripomína zasneženú krajinu. Je vhodný na prekrvenia srdca, a upokojuje jeho búšenie. Má pozitívny účinok na krvný obeh, a pomáha pri psychickom vyčerpaní. Rozdiel je poznať až po dlhšom užívaní, pretože jeho účinky pôsobia jemne, ale sú dlhotrvajúce. Rastlina sa dožíva niekoľko storočí. Je vhodný aj pri preventívnej liečbe. Čaj má pozitívne účinky na zlepšenie činnosti srdca.

listy

Komonica lekárska
Komonica sa neodporúča dávať dobytku, pretože mu škodí. Zvyčajne ich nájdeme v celých skupinkách. V prírode sa vyskytujú v hojnom počte, a tak ich nemusíme kupovať. Stačí obyčajná vychádzka na lúku. Má overené schopnosti riediť krv, a posilňovať cievy. Takisto má pozitívne účinky na liečbu kŕčových žíl a problémoch s obehom krvi. Jej účinok pôsobí v lymfatických cestách. Odvar pomáha na funkciu pečene či pri bolestiach hlavy. Má upokojujúce účinky. Ak by sme to s touto rastlinou pri dávkovaní prehnali, môžu sa dostaviť prudké bolesti hlavy a závraty. Takže musíme byť veľmi opatrný. V žiadnom prípade sa nesmie užívať s inými liekmi, ktoré majú podobný účinok. Pokiaľ ste neskúsený, je potreba konzultovať užívanie s odborníkom. Jej využitie je veľké môžeme ju použiť aj pri prevencii proti mŕtvici, kôrnatenie tepien, alebo zastavenie krvácania.

tráva

Konvalinka voňavá
Konvalinka sa aj medzi bylinkármi nazýva ako „prvá pomoc“ pri srdcovej slabosti, infarkte a vynechávanie činnosti srdca. Ak sme na výlete v prírode a zastihnú nás srdcové problémy, a lekárska pomoc nie je možná, je dobrou voľbou. Konvalinka je jedovatá, takže zaobchádzanie s ňou môže byť veľmi nebezpečné. Jej použitie je potrebné konzultovať s odborníkom.

 Na koniec je potreba dodať že bylinky majú pozitívne, aj negatívne účinky, a preto sa s nimi nie je dobré zahrávať bez konzultácie s lekárom.

About the Author