Bryndza je pokladom v kuchyni


Bryndza je špecifickou surovinou pre strednú Európu a špeciálne miesto má práve v slovenskej kuchyni. Má mnoho veľmi pozitívnych zdravotných účinkov a navyše je aj veľmi chutná. V nepasterizovanej bryndzi, ktorá je najhodnotnejšia a najchutnejšia, je veľké množstvo baktérií vhodných pre črevnú mikroflóru.
Jedlá z bryndze sú sýte a výdatné, a majú svoje opodstatnenie pri ťažkej a fyzicky náročnej práci, ale aj v malom množstve ako chutné predjedlo.

bryndza
 
Využitie bryndze v kuchyni
 
1.) Bryndzové halušky – tradičné slovenské jedlo zložené zo zemiakových halušiek a bryndze, ozdobené škvarkami, klobáskou, cibuľkou, alebo čerstvou pažítkou či kôprom. Príliš výraznú bryndzu môžete nariediť aj trochou smotany.
2.) Bryndzové pirohy – ďalšie tradičné jedlo. Zemiakové pirohy plnené bryndzou sú opäť veľmi chutné, ak sú ozdobené smotanou, a čerstvými bylinkami.
3.) Bryndzová nátierka je všestranným jedlom, ktoré oceníte na raňajky, alebo večeru, ale aj ako veľmi príjemné pohostenie pre hostí. Môžete ju vyrobiť z bryndze, masla, alebo syru. Na dochutenie použite cibuľku, ideálne červenú, čerstvú papriku, bylinky a soľ.
Pre krásnu oranžovú farbu použite dostatok mletej sladkej červenej papriky. Ak chcete ponechať prirodzenú bielu farbu, môžete dať na dochutenie miesto papriky trochu sušeného cesnaku.

těstoviny
 
Ako rozpoznať kvalitnú bryndzu
 
1.) Mala by mať príjemnú intenzívnu chuť, ale nemala by byť horká, alebo výrazne kyslá
2.) Farba by mala byť biela, určite nie sivastá, alebo dokonca žltá
3.) Pravá ovčia bryndza má špecifickú a nezameniteľnú chuť. Ak sa vám zdá mdlá a nevýraznú, pravdepodobne ide o pančovaný produkt z kravského mlieka.
4.) Konzistencia by mala byť hustá a krémovitá, mierne sypká. Farba by opäť mala byť rovnaká všade, nemali by ste pozorovať farebné mapy, alebo zažltnuté okraje.

About the Author