Najpoužívanejšie internetové prehliadače súčasnosti


História prehliadačov sa začala písať v roku 1990, kedy Tim Berners-Lee vytvoril prvý internetový prehliadač a o rok neskôr ho predviedol svojim kolegom v CERNe (Európskej organizácii pre jadrový výskum). Odvtedy však technológia postúpila míľovými krokmi vpred a dnes tu máme niekoľko funkčných a populárnych prehliadačov zároveň.

web

V jednoduchosti je krása

Mnoho spokojných používateľov sa zhodne, že prehliadač Google Chrome presne vystihujú tri slová: rýchlosť, jednoduchosť, bezpečnosť. Napriek tomu, že sa na trhu po prvýkrát objavil až v roku 2008, len jeden jediný rok mu stačil na to, aby sa umiestnil medzi troma celosvetovo najobľúbenejšími internetovými prehliadačmi súčasnosti. Pri poslednom prieskume realizovanom v decembri 2016 sa až 56,6% ľudí  zhodlo, že Chrome je proste najlepší. Medzi jeho hlavné benefity patrí rýchle načítanie stránok, synchronizácia záložiek naprieč všetkými zariadeniami, rodičovská kontrola, funkcia anonymného prehliadania, zabudovaný Adobe Flash a taktiež veľmi jednoduchá inštalácia. Veľmi populárna je aj možnosť inštalácie rôznych doplnkov, ktoré vám surfovanie na internete niekoľkonásobne uľahčia.

google

Rozmáhajúci sa hit

Prehliadač Safari od spoločnosti Apple Inc. síce na Slovensku nepatrí k žiadnym veľkým hitom, v svete však jeho podiel rastie čím ďalej, tým viac. Safari disponuje jadrom Nitro, vďaka čomu dokáže veľmi rýchlo spracovávať JavaScript a je považovaný za jeden z najrýchlejších prehliadačov súčasnosti. Medzi jeho ďalšie klady patrí čistý a elegantný vzhľad, čo je typické pre celú škálu produktov spoločnosti Apple. Neopomenieme ani zvýšené bezpečnostné prvky či inteligentné vyhľadávanie, ktorými Safari disponuje.

kancelář

Pravidelné aktualizácie

Veľkej obľube sa teší aj prehliadač Mozilla Firefox, ktorý v užívateľskom prieskume skončil na treťom mieste. Respondenti tu najviac ocenili modernosť a rýchlosť, ktorými Firefox oplýva. Vývojári ho navyše pravidelne asi na 6 týždňovej báze aktualizujú, čo znamená možnosť neustále objavovať nové technické vychytávky.
Medzi ďalšie známe prehliadače patrí Opera, Internet Explorer či novinka Microsoft Edge, ktorý je špeciálne vytvorený pre operačný systém Windows 10. Každý prehliadač však má niečo do seba a preto je už iba na vás, ktorému dáte prednosť.

Najpoužívanejšie internetové prehliadače súčasnosti
5 (100%)1

About the Author