Japonský štýl u Vás doma

Japonský štýl a priestor vždy pôsobí voľne, jednoducho, skromne, čisto, harmonicky. Všetko má svoje miesto, spája staré tradície s láskou ku kráse prírody.
Ak raz porozumiete čajovým obradom a a ich životospráve, ich kultúra Vás okamžite ovládne a zasiahne Váš každodenný život. Ako prenesiete ich mier, pokoj a harmóniu do svojho príbytku?

Japonská restaurace

* Interiér zariadený v harmónii s prírodou
Japonská kultúra je naplnená láskou a rešpektom k prírode, obľubuje drevo v podobe drevených podláh a dekorácií z masívu.
Ak pridáte tradičné japonské rastliny, napr. bonsaj alebo bambus, ste o ďalší krok bližšie k cieľu. Vítané sú rastliny, ktoré majú sýtu zelenú farbu listov, preto nemusíte vyhadzovať svoju orchideu a palmu.

* Otvorený priestor a prirodzené svetlo sú kľúčom
Otvorený priestor a skromnosť sú kľúčové. Slnečné svetlo preniká dnu cez veľké okná, presklené átriové časti a strešné okná. To všetko prináša dnu okrem nádherných výhľadov na krajinu a oblohu aj potrebné svetlo, ktoré Vašu domácnosť rozjasní.
Zabudnite na závesy, ak potrebujete tieň, zaobstarajte si polopriehľadné panely z bambusu, skla alebo iného prírodného materiálu.

* Posuvné dvere
Plochy, ktoré bránia šíreniu sa svetla v domácnosti, sú nežiadané. Samozrejme, každý má nárok na súkromie a aj Japonci, ktorí žijú v malých priestoroch, si ho musia vytvoriť. Tradičné japonské posuvné dvere, ktoré prepúšťajú svetlo, sa nazývajú Shoji. Sú vyrobené z drevených rámov a vyplnené papierom, ktorý svetlo rozptyľuje.
Modernou verziou posuvných dverí z dreva a bambusu sú posuvné sklenené dvere. Ak nahradíte niektorú priečku sklenenými dvermi, dodáte domácnosti jednotný štýl. https://lmmont.sk/sklenene-realizacie/sklenene-dvere/sklenene-posuvne-dvere-3/ Vám na mieru vyrobia dvere z číreho skla, ale aj s pieskovanými motívmi.

Zahradní nábytek

* Drevo a bambus
Ako sme vyššie uviedli, drevo vládne domácnosti. Pri výbere podláh, obkladov a nábytku uprednostnite tmavé a červené drevo alebo bambusové doplnky.

* Nábytok
Japonci nedelia svoje miestnosti podľa účelu a preto nemajú toľko druhov nábytku, avšak vieme ich jednoduchosť napodobniť. Väčšina nábytku je nízka, takmer na zemi, pri čajových obradoch používajú iba podložky. Zaobstarajte si teda kusy nábytku s drevenými rámami, ktoré nesiahajú vysoko.
Vhodné sú jednoduché dekorácie z roztrúsených lupeňov kvetov alebo poukladaných kameňov. Ostaňte pri prírodných materiáloch.

* Minimalistický princíp
Japonský dizajn má čistý a minimalistický rukopis. Žiadne kusy nábytku navyše, žiadny neporiadok. Nábytok by mal byť moderný, s čistými líniami, vyrobený z dreva. Všetko by malo mať svoj účel a svoje miesto.
Ako zdroj svetla môžete použiť svietidlá v tvare tradičných lampášov. Vhodnou alternatívou sú bodové svetlá po obvode miestnosti, ktoré pripomínajú prenikanie prirodzeného svetla.

Obývák graficky

* Obľúbené farby
Všetky tie, ktoré nájdete v prírode. Najdominantnejšími farbami sú hnedá, ďalej zelená a šedá.

About the Author