Zimné vrchné odevy z nepravej kožušiny

V minulosti, keď ešte ľudia nedokázali vyrábať textílie iným spôsobom, často využívali k zahriatiu oblečenie, ktoré bolo ušité zo zvieracích koží. Odvtedy však už prešlo veľa času a doba sa zmenila, pričom sa zároveň objavilo niekoľko spôsobov a techník, ktoré nám umožňujú zvieracie kože nahradiť inými materiálmi. O to dôležitejšie je pre milovníkov zvierat zamedzenie využívania koží a kožušín, pretože sa často s takýmito tvormi zaobchádza veľmi zle, žijú v hrozných podmienok a sú týrané. Podobne, ako vo väčšine sveta je dnes zakázané testovanie kozmetiky na zvieratách, postupne sa začína obmedzovať aj nehumánne zaobchádzanie s nimi a ich využívanie na kožušiny.

umelý kožuch

Kým zvierací kožuch môže byť naozaj dobrým pomocníkom, ktorý zahreje v chladných mesiacoch, existujú dnes už aj iné alternatívy. Jednou z alternatív, ktorá dokáže plne nahradiť používanie zvieracích koží v odevnom priemysle je eko koža. Z takejto kože sa následne vyrábajú koženkové bundy, nohavice, tašky, topánky a čokoľvek iné na čo sa v minulosti využívala bežne koža zo zvierat.

zvieracia kožušina

Vrátane kože a kožených či respektíve dnes koženkových vecí sú problém i kožuchy, bundy a kabáty s pravou kožušinou. Našťastie existuje taktiež rozumnejšia a ekologickejšia náhrada zvieracích kožuchov, vďaka ktorej živé tvory nemusia byť týrané. V prípade, že by ste mali o kožuch záujem, viete si ho dnes zaobstarať z umelej kožušiny. Veľmi populárne sú napríklad kabáty, vesty alebo bundy z umelej kožušiny, ktoré na prvý pohľad vyzerajú nerozoznateľne od pravých kožuchov. Takúto bundu však môžete nosiť bez výčitiek, že by kvôli kusu oblečenia muselo byť zabité nejaké zviera. Kým zvieracie kože a kožuchy tak skoro pravdepodobne z módy ešte úplne nevymiznú, dopomôcť môžeme k ich ochrane aspoň malými krokmi. A to tým, že keď si nabudúce budete v obchode vyberať kožuch či koženú vec, zvoľte radšej nepravú eko kožu, ktorá vám vďaka moderným materiálom vydrží rovnako dlho ako tá pravá.

About the Author