Ako si dopestovať bobuľové ovocie u vás v záhradke?

Obidva druhy rastliniek rastú vo forme kríčkov. Každá z nich musí prejsť dvojročným vývinom.

maliny

Černice

Mladé výhonky černíc vyrastajú z kŕčka koreňa v tesnej blízkosti rastliny. Výhonky černíc zvyknú dosahovať dĺžku od dvoch do piatich metrov. Zo začiatku sú krásne vzpriamené, neskôr sa prehnú do oblúka a nakoniec sa rozkonária. Na ich dvojročných výhonkoch vyrastajú letorasty, z ktorých neskôr vykuknú samotné plody černíc. Druhy černíc bez tŕnia vyžadujú plochy, ktoré sú dostatočné zohrievané slnkom, ale zároveň sú chránené pred mrazmi a prudkým vetrom. Naopak nie sú také náročné na vlahu, a to znamená, že je možné ich pestovať aj na kamenistejších a suchších miestach. Najideálnejšie je pri ich pestovaní používať opornú konštrukciu v tvare T, pretože rastliny počas rastu vytvárajú bohatú nadzemnú časť, ktorá sa nemusí sama udržať nad zemou a pod tlakom sa môže zlomiť. Černice sa rozmnožujú predovšetkým odrezkami, a  to znamená, že na vysádzanie sa používajú už zakorenené odrezky. Je možné ich vysádzať na jar, alebo na jeseň, no vzhľadom  na to, že sú pomerne citlivé na mráz, odporúča sa prikloniť sa k jarnému obdobiu. Vysádzajú sa aspoň meter, meter a pol od seba.

ostružiny

Maliny

Nové výhonky maliny zvyknú tvoriť z púčikov na koreňoch a na koreňovom kŕčku. V prvom roku majú telo skôr bylinné a na konci leta zvyknú zdrevnatieť. Vzniknuté výhonky sa v ďalšom roku rozkonárujú a prinášajú ovocie. Odrody, ktoré rodia dva krát majú schopnosť prinášať ovocie už na jednoročných letorastoch, pričom plody dozrievajú od druhej polovice leta až do začiatku zimy. Maliny nemajú vysoké nároky na pestovanie. Jediné čo potrebujú je kyprá pôda, ktorá je dobre vyživovaná, zavlažovaná, a na ktorú dopadá dostatok slnečného žiarenia. Pokiaľ však túžite po vysokých kríčkoch malín, stačí rastlinu vysadiť do tieňa, napríklad pod strom. Pestovať sa dajú skoro všade, kde je teplota nad šiestimi stupňami Celzia a kde napadne ročne dostatok zrážok. Korienky malín sa rozprestierajú hneď pod povrchom pôdy, preto je dôležité dbať na správny prísun vlahy. Pokiaľ túto podmienku vynecháte, môže sa stať, že úroda bude veľmi slabá. Ako sa však vraví – všetkého veľa škodí a to platí aj pri zalievaní. Pokiaľ je rastlina premokrená, zvykne celá odumrieť. Kríčky malín potrebujú oporu rovnako ako aj černice. Používajú sa konštrukcie v tvare I, T a V.

Ak dodržíte všetky spomenuté zásady a budete sa o vysadené rastlinky starať s láskou, tak sa vám určite odvďačia chutnou úrodou, ktorá môže byť základom napríklad do domácej zmrzliny.

About the Author