Rubrika: Zdravie

Majte sa na pozore pred baktériami zlatého stafylokoka

Zlatý stafylokok je verejne celkom známa baktéria. Verejnosť ju pozná a každý sa jej právom obáva. Svoju popularitu získala vďaka rezistencii na antibiotiká. Touto baktériou sa môžete nakaziť tam, kde by ste to najmenej čakali – v nemocniciach.
Tento druh stafylokoka sa bežne nachádza aj na ľudskej koži. Pokiaľ máte dobrý imunitný systém nič vám nehrozí. Ak ale dôjde k oslabeniu imunity baktéria to využije a zaútočí. Na pokožke môže spôsobiť hnisajúce pľuzgieriky. Rany na koži ktoré sú infikované touto baktériou sa dlhšie a ťažšie hoja.
Kým je len na pokožke ste v relatívnom bezpečí, ak sa ale dostane do vnútra organizmu môže napadnúť viacero orgánov – dýchacie cesty, srdce, kosti, svaly,…

antibiotika

Infikovať sa môžete všade
Baktérie stafylokoka sa nachádzajú takmer všade. Žijú aj na našej koži, preto veľa krát stačí ak sa zdržujete v miestach, kde sa nachádzajú aj infikovaní ľudia. Tí o svojom ochorení ani nemusia vedieť. Ak je ich obranný mechanizmus v poriadku baktéria sa v ich organizme neusídli, ale môžu ju prenášať na iných.
Toto ochorenie si môžete priniesť aj z nemocnice či lekárskych ambulancií. Aj keď ide o sterilné a hygienické miesta zlatý stafylokok v nich prežije.

bakterie

Liečba
Zbaviť sa tejto baktérie a chorôb, ktoré spôsobuje môže byť náročné a veľa krát aj zdĺhavé. Najčastejšie sa používajú širokospektrálne antibiotiká a aj tak výsledok nie je istý. Tento typ stafylokoka je odolný voči viacerým druhom antibiotík a je naozaj náročné ho poraziť. Ak ale vsadíte na prevenciu a posilňovanie imunitného systému nemusíte sa možnej nákazy obávať.

Prevencia
Dodržiavanie hygienických návykov môže výrazne znížiť možnú nákazu. Pravidelné umývanie rúk keď prídete z vonka, umývanie ovocia a zeleniny pred tým ako ich zjete je síce samozrejmosťou, ale niekedy stačí raz sa pozabudnúť a môžete sa infikovať.
Siahnuť môžete po prírodných prostriedkoch ako citrón, rakytníkový olej, medvedí cesnak, šalvia, alebo aloe vera. To všetko vašu imunitu posilní a zvýši vašu obranyschopnosť.

Číst dále

Nedostatok spánku – priama cesta k Alzheimerovej chorobe

  1. V prvej štúdii, ktorá sa uskutočnila na univerzite v meste Wisconsin-Madison, sa zúčastnilo 101 ľudí s priemerným vekom 63 rokov. Každý mal normálne myslenie, pamäť a fyzické zručnosti, ale každý bol vyšetrovaný na otázku, či riziko vzniku Alzheimerovej choroby: či rodičia trpia chorobou alebo či existuje špecifický gén APOE. Účastníci diskutovali o kvalite spánku a odobrali vzorky mozgovomiechovej tekutiny, ktoré boli testované na biologické patológie.

 spánek

  • Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí ohlásili zhoršenie spánku z rôznych dôvodov, problémy so zaspávaním a dennou ospalosťou zvýšili hladinu Alzheimerovej choroby v mozgovomiechovej tekutine, to znamená, že sa objavili charakteristické častice amyloidných proteínov, tau proteínov a signalizačných molekúl poškodenia buniek mozgu a zápalovej reakcie. Nie je zaujímavé, že sa nezistila žiadna spojitosť medzi zmenami cerebrospinálnej tekutiny a obštrukčnou spánkovou apnoe.
  • Výsledky zostali rovnaké aj vtedy, keď výskumní pracovníci upravili ďalšie faktory, ktoré by mohli ovplyvniť výsledok: napríklad použitie spacích piluliek, vzdelanie, symptómy depresie alebo index telesnej hmotnosti.

 spaní

  1. Autori druhého článku z lekárskej fakulty University of Washington v St. Louis, Medical Center študovali  17 zdravých dospelých vo veku 35 až 65 rokov bez problémov so spánkom alebo kognitívnych porúch. Každý účastník mal na svojom zápästí náramok na dva týždne, ktorý monitoroval ich  činnosť a meral, koľko času spali každú noc.

 

  • Po piatich alebo viacerých po sebe nasledujúcich dňoch dobrovoľníci strávili noc v laboratóriu. V miestnosti, kde spali, vládla temnota, bola zvuková izolácia, klimatizácia a priestrannosť – všetky podmienky pre perfektný spánok. Ľudia nosia slúchadlá a elektródy boli pripojené k hlave, aby monitorovali mozgové vlny.
  • Autori poznamenávajú, že sú najviac znepokojení tými, ktorí majú problémy s chronickým spánkom. Teraz je vedecky potvrdené, že to môže viesť k chronickému zvýšeniu hladín amyloidu. Ale mnohé štúdie na zvieratách ukázali, že ide o priamu cestu k vzniku amyloidových plakov a Alzheimerovej choroby.

Číst dále

Bylinky pre srdce, krv a krvný obeh

Hloh obyčajný
Hloh je výbornou voľbou pre ľudské srdce. Svojimi bielymi kvetmi pripomína zasneženú krajinu. Je vhodný na prekrvenia srdca, a upokojuje jeho búšenie. Má pozitívny účinok na krvný obeh, a pomáha pri psychickom vyčerpaní. Rozdiel je poznať až po dlhšom užívaní, pretože jeho účinky pôsobia jemne, ale sú dlhotrvajúce. Rastlina sa dožíva niekoľko storočí. Je vhodný aj pri preventívnej liečbe. Čaj má pozitívne účinky na zlepšenie činnosti srdca.

listy

Komonica lekárska
Komonica sa neodporúča dávať dobytku, pretože mu škodí. Zvyčajne ich nájdeme v celých skupinkách. V prírode sa vyskytujú v hojnom počte, a tak ich nemusíme kupovať. Stačí obyčajná vychádzka na lúku. Má overené schopnosti riediť krv, a posilňovať cievy. Takisto má pozitívne účinky na liečbu kŕčových žíl a problémoch s obehom krvi. Jej účinok pôsobí v lymfatických cestách. Odvar pomáha na funkciu pečene či pri bolestiach hlavy. Má upokojujúce účinky. Ak by sme to s touto rastlinou pri dávkovaní prehnali, môžu sa dostaviť prudké bolesti hlavy a závraty. Takže musíme byť veľmi opatrný. V žiadnom prípade sa nesmie užívať s inými liekmi, ktoré majú podobný účinok. Pokiaľ ste neskúsený, je potreba konzultovať užívanie s odborníkom. Jej využitie je veľké môžeme ju použiť aj pri prevencii proti mŕtvici, kôrnatenie tepien, alebo zastavenie krvácania.

tráva

Konvalinka voňavá
Konvalinka sa aj medzi bylinkármi nazýva ako „prvá pomoc“ pri srdcovej slabosti, infarkte a vynechávanie činnosti srdca. Ak sme na výlete v prírode a zastihnú nás srdcové problémy, a lekárska pomoc nie je možná, je dobrou voľbou. Konvalinka je jedovatá, takže zaobchádzanie s ňou môže byť veľmi nebezpečné. Jej použitie je potrebné konzultovať s odborníkom.

 Na koniec je potreba dodať že bylinky majú pozitívne, aj negatívne účinky, a preto sa s nimi nie je dobré zahrávať bez konzultácie s lekárom.

Číst dále

Pravidelné plávanie


Keďže máme letný čas, aj keď je už pomaly pri konci, nevadí. Leto je tu aj za rok a opäť budeme mať príležitosť venovať sa aktivite, ktorá napomáha nášmu zdraviu i skvelej kondícii. O akej letnej aktivite to vravím? Predsa o plávaní.

Ak ste milovníkom tejto aktivity, určite aj vy pociťujete určitú úľavu a lepší pocit, kedy po hodine vychádzame z vody a poriadne sme si zaplávali. Cítime sa uvoľnenejší, no zároveň pohyblivejší a celkovo zdravší. Voda sama o sebe je pre nás taktiež prospešná, ale zdraviu a kondícii pomáhajú aj pohyby, ktoré pri plávaní uskutočňujeme.
sportovní plavání

Plávanie je jeden z mála športov, ktorým precvičujeme celé telo. Dokonca sa ním precvičuje i drobné svalstvo, o ktorom ani netušíme. Navyše má jednu podstatnú výhodu a tou je fakt, že pri vodorovnej polohe netrpia naše kĺby, čo je oproti iným športom veľké plus. Táto aktivita je teda vhodná i pre starších ľudí a hlavne je vhodné i na udržanie správneho rytmu srdca.
muž plavec

Nečakajme však, že si zaplávame raz za mesiac a budeme sa cítiť fit. Plávanie má na naše zdravie a kondíciu efekt, pokiaľ sa vykonáva pravidelne. Nemusíme sa však uštvať a dávať zo seba maximum. Stačí hodinka, ale pravidelne, skoro každý deň, minimálne raz do týždňa. Je jasné, že ak ste začiatočník, zo začiatku budete unavení už po krátkej vzdialenosti. Ale uvidíte, že po takých dvoch poctivých týždňoch vykonávania tejto aktivity, už budete vládať oveľa viac.

žena v bazénu
Ďalšou skvelou výhodou tohto športu je, že pri ňom necítime nepríjemné horko. Napríklad pri behaní a hlavne vo vyšších teplotách, sa ľahko zapotíme a teda aj unavíme. Ale fakt, že sme vode, tomuto horku a nepríjemnému potu zabraňuje a teda budeme i viac vládať.

Pri plávaní taktiež správne regulujeme naše dýchanie. Precvičujeme si správny rytmus dýchania a zároveň precvičujeme dokonca aj naše pľúca a to správne dýchania má pozitívny dopad i na krvný obeh a funkciu srdca.

Číst dále

Švédske horké


Autorkou tejto medicíny doslova na všetko, je známa prírodná liečiteľka Maria Treben. Ak vám toto meno niečo hovorí, zrejme viete, že napísala i hrubú knihu, v ktorej sa venuje opisu každej liečivej bylinky a hlavne tým, ktoré sú prísadou receptu na výrobu  Švédskeho horkého.
lidská anatomie

Popravde, originálnym autorom správnej zmesi švédskych liečivých byliniek je doktor Samst. V dobe, kedy sa ľudia dožívali nižšieho veku sa tento doktor Samst dožil úctihodných 104 rokov, pričom sa zabil pri jazde na koni. Nebyť tohto incidentu, určite by sa dožil viac. Takže aj podľa tohto faktu môžeme usúdiť, že v zdravovede sa vyznal. Zrejme mala pozitívny účinok na jeho telo, pretože výšku veku by sme mu mohli závidieť i v našej dobe, kedy je už medicína vyspelejšia.
zdravá dívka

        Švédske horké je teda zmesou tých pravých švédskych liečivých byliniek. Ak vravím, že sú balzámom na každú bolesť, tak nepreháňam.

Túto zmes jednoducho nanesieme na servítku a následne potrieme miesto, ktoré nás bolí. O chvíľu pocítime úľavu, nech sa jedná o akúkoľvek bolesť.

V prípade, kedy sa nám ťažšie dýcha a bolí nás pri srdci, rozotrieme si túto zmes okolo hrude a chvíľu v pokoji počkáme. Úľava od bolesti, sviežejší pocit a zdravšie nádychy by sa mali dostaviť o niekoľko minút.

srdeční rytmus
Ale ako som už vravel, účinkuje i pri mnohých iných zdravotných problémoch.

Táto zmes sa odporúča používať i vnútorne a to v prípade, kedy máme problémy s bolesťou hrdla, hrtanu, či žalúdkom a trávením. V prípade bolesti hrdla a hrtanu, pomaličky púšťame kvapky dole hrdlom, aby zasiahli postihnutú časť hrtanu. Pri bolesti a kŕčoch v žalúdku, zhltneme naraz jednu plnú polievkovú lyžicu s touto medicínou.

Švédske horkým liečime i kiahne, bradavice, rany, používa sa pri omdlení, strate chuti do jedla, chudokrvnosti, trasení končatín, bolesti zubov a iných nepríjemnostiach.

Číst dále

Vhodná liečba prechladnutia, či dusivého kašľa

Nepríjemných ochorení naša civilizácia pozná zatiaľ ešte dosť, niektoré sú vážnejšie, iné ľahšie, u mnohých však existuje pomoc, no i tak to nebýva zrovna jednoduché, choroba nás potrápi určitou bolesťou a nepríjemnosťami. A práve preto s ňou musíme zatočiť, musíme si pomôcť, niečo proti tomu podniknúť, tak sa jej môžeme nadobro zbaviť. Najlepšie ihneď na začiatku, kedy pociťujeme prvé príznaky.

léky

V tomto smere sa zameriam na zapal priedusiek a s dovolením spomeniem i pár rád, ako pri tomto ochorení čo najskôr postupovať. Dúfam, že budú užitočné.
Takéto ochorenie žiaľ nešetrí ani malé deti, článok bude vhodný i pre vyliečenie malého dieťaťa.

Nepodceňujme chrípku! Treba ju vyležať.
Môže sa stať, vlastne častou príčinou je fakt, že prieduškové zapálenie vzniká niekedy z obyčajného prechladnutia alebo chrípky. Práve preto nie je správne chrípku podceňovať, akonáhle prichádzajú príznaky, zakročme už radšej priamo na začiatku, nech si dieťa týždeň doma odpočinie, nech sa lieči, pije čaj, v prípade zvýšenej teploty, nech má predpísané antibiotiká. Práve z ignorácia chrípky ľahko môže nastať zapálenie a to už je nepríjemnejšie. Skrátka tá chrípka, prechladnutie, sa musia liečiť, inak to chytí takéto vážnejšie rozmery.

Prvý príznak hrozby zapálenia?
Dotyčný začne kašľať. Avšak nepôjde o taký ten bežný kašeľ, ale dosť silný až dusivý.

Tieto recepty by však mohli pomôcť, no popritom užívajme i antibiotiká.
Sirup z cibuľe
Samotný názov, no i zloženie tohto sirupu neznie chuťovo lákavo, viem, ale tu ide v prvom rade o pozitívny účinok na priedušky. Nájdite nejakú obyčajnú menšiu fľašku, do nej nasypeme kúsky nakrájaných cibúľ, pre zjemnenie pridáme i cukor, no ešte lepšie med. Fľašku uzavrieme, necháme ju položenú dva dni na teplom radiátore, cibuľa tak pustí svoju liečivú šťavu. Potom stačí, dať si každý deň aspoň po dvoch lyžičkách tohto sirupu.

čaj

Mlieko s medom
No toto je tá chutnejšia varianta, stará dobrá klasika, teplé mliečko s medom, po ktorom je však lepšie chvíľu nič nejesť, ani si neumývať zuby. Malo by sa konzumovať pri dostavení bolesti, avšak ideálne by bolo piť ho hlavne tesne pre spaním.

Číst dále

Superpotravina z našich lúk


Peľ je neskutočný dar prírody. S jeho zberom nám pomáhajú usilovné priateľky včielky, keď opeľujú kvety a stromy. Na chĺpkoch na zadných nožičkách sa zachytia stovky až tisíce peľových zrniečok, ktoré sa postupne sformujú do granúl. Každá včielka je schopná priniesť do úľa len 2 zrnká peľu, uskladni ich do buniek plastu, zaviečkuje a nechá dozrieť (prebehne fermentácia). Takto upravený peľ slúži ako zdroj bielkovín pre kolóniu.

květ

Ak sa pred úľ položí mala búdka s mriežkou, včely, ak sa chcú dostať do úľa nemajú inú možnosť a musia cez ňu prejsť a peľové granuly sa zachytia na mriežke. Samozrejme len malé množstvo peľu môžeme odobrať úľu ak nechceme, aby včielky trpeli nedostatkom potravy.
Včelí peľ je superpotravina v právom zmysle slova. Obsahuje viac ako 250 látok vrátane aminokyselín, bielkovín, sacharidov a minerálov. Tiež obsahuje vitamíny A, C, D, E, K, vitamíny skupiny B, nenásytne mastne kyseliny a enzýmy

včela

Účinky peľu a jeho využitie
·         je prirodzený zdroj energie, je vynikajúci prostriedok proti únave
·         posilňuje obranyschopnosť organizmu, chráni ho pred vírusmi a baktériami, ma protizápalové účinky
·         enzýmy podporujú trávenie, zvyšuje chuť do jedla pri rekonvalescenciách
·         ma pozitívne účinky na nervovú sústavu, užíva sa tiež pri poruchách spánku
·         používa sa pri srdcovo-cievnych ochoreniach, zabraňuje lámavosti kapilár
·         vysoký obsah antioxidantov chráni voči voľnými radikálmi a chráni bunky pred oxidáciou
·         odporúča sa i pri problémoch s neplodnosťou
·         požíva sa pri rôznych alergiách, keďže znižuje v organizme obsah histamínu
·         pomáha pri kožných problémoch a podporuje rast vlasov

pyl
 
Preventívne môže dospelý človek konzumovať 5 gramov, čiže asi 1 čajovú lyžičku denne, rozdelenú na 3 dávky po dobu 1 – 2 mesiacov. Ak už ma nejaké zdravotné problémy, dávku peľu sa zvyšuje, ale maximálne na 20g denne. Pri vyšších dávkach sa môže človek „predávkovať“ a hrozí hypervitaminóza. Taktiež treba byť opatrný, ak človek ešte nikdy peľ nejedol a užiť na začiatok len zopár granuliek kvôli možnej alergickej reakcií. Tehotné ženy by peľ nemali konzumovať vôbec.
Včelí peľ sa dá užívať priamo prehltnutím peľu alebo primiešať ho do jogurtu alebo ovocnej šťavy. Týmto spôsobom však ľudský organizmus dokáže spracovať asi len 60% zo všetkých cenných látok. Aby ich telo vedelo úplne stráviť a využiť, peľ sa najprv zmieša s medom. Za pár dní prebehne fermentácia a stráviteľnosť peľu sa zvýši až na 100%. 

Číst dále

Nedostatok pohybu prispieva k rozvoju artrózy


Artróza je vážna choroba, ktorá je spojená s veľkými bolesťami, vedie k obmedzeniu pohyblivosti kĺbov a znižuje kvalitu života. Nejeden pacient postupne začne podliehať smútku a depresii.

plavání

Hlavne športovci si nevedia predstaviť, že zrazu prestanú športovať a hýbať sa. Obmedzenie pohybu nepomáha. Práve naopak nedostatok pohybu prispieva k rozvoju artrózy. Ľuďom, ktorí sa málo hýbu,  kĺby ochabujú. Každý fyzický výkon je pre nich potom veľkou záťažou a kĺby sa  rýchlejšie opotrebujú.
Artróza sa vyvíja nenápadne. Podľa definície je to dlhotrvajúca, pomaly sa vyvíjajúca choroba jedného alebo viacerých kĺbov. Spôsobuje ju opotrebovanie chrupavky. Chrupavka stráca pevnosť a pružnosť, praská a zmenšuje sa. Na okrajoch kĺbov vzniká nové kostné tkanivo. Tieto výrastky obmedzujú pohyb, dráždia a vedú k bolestiam a opuchom kĺbov.

Veľmi častá je artróza ramenných kĺbov, bedrového a kolenného kĺbu.  V počiatočných štádiách choroby sa objavujú občasné bolesti alebo opuchy kĺbov hlavne po preťažení. Neskôr sa bolesti zhoršujú, kĺb je postupne menej pohyblivý, opuchne a vytvára sa v ňom voda. V konečných štádiách pocity bolesti  nenechajú človeka na pokoji ani v noci.

Podľa štatistiky trpí na Slovensku artrózou pätina obyvateľstva, vo vekovej kategórii nad sedemdesiat rokov až deväťdesiat percent. V ordináciách ortopédov však nie je žiadna výnimka ani 40-ročný pacient. Zdá sa, že chorobe sa nedá vyhnúť a prevencia je málo účinná.

artroza

Zdraví ľudia však môžu prejavy artrózy výrazne zmierniť. Ako na to? Vyberte si vhodný šport, napríklad rýchlu chôdzu, turistiku alebo plávanie, ktoré posilňujú kĺby. Vyhýbajte sa však športovými aktivitám na vrcholovej úrovni. Neodporúčajú sa ani športy ako tenis, aerobik, squash, lyžovanie, jazda na snowboarde, futbal alebo beh po tvrdom povrchu. Kĺby si treba pri športe chrániť rôznymi pomôckami, ako sú odpružená obuv alebo rôzne chrániče, napríklad ortézy. 

Číst dále

Ako na kašeľ?


Žiadna zima by sa neobišla bez toho, aby nás nezasiahlo chrípkové obdobie alebo takzvaná chrípková epidémia, nemáme pravdu? Niekedy môže mať človek pocit, že už len mierne ochladenie privádza do každej čakárne nejakú nečakanú epidémiu. Ľudia robia paniku skutočne kvôli všetkému. Nezáleží na tom či je to mierna bolesť hrdla, hlavy alebo kašeľ. Keď už však hovoríme o kašli, práve ten nám dokáže poriadne znepríjemniť život. Občas, keď nás skutočne veľmi dusí máme pocit, že už nikdy v živote neprestaneme kašlať. Dráždivý suchý kašeľ, ale aj vlhký, kedy začneme vykašliavať, sú skutočne veľmi nepríjemné.

kouření
 
Kašeľ nám však vie znepríjemniť nielen deň, ale aj noc, kedy sa budíme na to, že nás jednoducho príliš dusí. Taktiež tým vieme perfektne obťažovať aj naše okolie, pretože kašeľ sa nedá len tak zrazu zastaviť.
 
Existuje však skutočne veľa receptov, ktoré by mohli pomôcť zmierniť kašeľ a nemusíte ísť kvôli tomu k lekárovi. Existuje veľa prírodných vecí, ktoré by ste mohli použiť a taktiež aj lekárne ponúkajú rôzne, voľne dostupné lieky. Ak teda nie ste príliš na chodenie po doktoroch a hľadania príčiny, čo vám vlastne je, môžete skúsiť aj toto. Na druhej strane by ste však nemali váš kašeľ podceňovať, myslite na to. Takže, ak si nie ste istý, určite choďte radšej k lekárovi.
 
Ak viete, že podstata vášho kašľa je len v hlienoch, môžete sa vyliečiť aj sami. Podstatné však je, aby ste to začali riešiť čo najskôr. Vtedy to môžete aj skoro ukončiť a to je skutočne príjemné.

fitnes
 
Ak ste na prírodné čaje, určite si urobte čaj z pľúcnika alebo z podbeľa. Je to skutočne veľmi účinné, len ho musíte správne vylúhovať. Keď to urobíte, uvidíte, že vám to pomôže. Ak by ste chceli niečo, čo vám taktiež pomôže s bolesťou hrdla, skúste šalviové cukríky. Tie sú skutočne veľmi účinné.
 
Hlavné je však aj to, ako sa sa psychicky nastavíte. Musíte sa v prvom rade chcieť vyliečiť.

Číst dále

Zuby múdrosti


Zuby múdrosti nevyrastajú spolu s ostatnými zubmi medzi šiestym až dvanástym rokom života dieťaťa. Väčšinou vyrastajú až v neskorej dospelosti. Niekomu skôr alebo neskôr. Sprevádzané sú väčšou citlivosťou, až bolesťou v mieste, kde vyrastajú. Pretože na tom mieste, kde sú umiestnené, pred nimi nebol žiadny zub. Je to vlastne bolesť, akú zažívajú aj malé deti, keď sa im prerezávajú nové zúbky. Niekedy sprevádzaná horúčkami, vracaním, no stať sa môže, že to dieťa ani nedá najavo.

zuby

Nesľubujú nám žiadnu múdrosť do života.

Takisto je to aj so zubmi múdrosti. Nesľubujú nám žiadnu múdrosť do života. Jedine tú, že budeme vedieť, ako veľmi to bolí, keď sa prerezáva zub. Keď vám vyrastú, nebudete o nič múdrejší ako ste boli predtým. Takže vám vlastne nijako nepomôžu. S múdrosťou. S potravou vám môžu požuť, hlavne ak ste stratili už nejaký ten trvalý zub, tak zub múdrosti ho môže nahradiť.

Pokazený zub

Samozrejme, ak vám nenarastie už pokazený. Pretože to sa pri zuboch múdrosti stáva dosť často. Potom neostáva nič iné, len ho dať hneď vytrhnúť. Problémom sa však môže stať to, že niekedy sa zuby múdrosti prerezávajú aj niekoľko rokov. Ako napríklad asi aj mne. Cítim, že rastie, kúsok je už vonku, ale nepokračuje to zatiaľ nijako. Už to mám tak nejaké dva-tri mesiace. Zubárka mi povedala, že je to normálne. Ja ho však našťastie nemám pokazený. Tam by vznikol problém, pretože sa od neho môžu pokaziť aj okolité zuby a to by ste predsa nechceli.

bílé zuby

Veľký koreň, nedostatok miesta

Zuby múdrosti väčšinou vyrastajú pekne každý po jednom a nie naraz. Takže ak vás to bolí, užijete si to štvornásobne. Ak je potrebné ho vytrhnúť, pretože je pokazený, pripravte sa. Síce trhanie v dnešnej dobe nebolí, ale ak vám zubárke ukáže aký dlhý koreň mal váš zub múdrosti, budete veľmi prekvapení. Patrí medzi najdlhšie korene, preto sa vám bude zdať, že vám zubárka ťahá aj kosť.
Ďalší problém, ktorý vzniká je ten, že častokrát sa so zubmi múdrosti už ani veľmi nepočíta. Hlavne tí, čo majú veľké zuby a pomerne malé ústa, tak sa im zub múdrosti začne prerezávať, ale môže im to spôsobiť pokrivenie chrupu. Pretože zuby múdrosti sa tam jednoducho nezmestia.
Preto sa predpokladá, že zuby múdrosti do budúcna zaniknú. 

Číst dále