Nedostatok pohybu prispieva k rozvoju artrózy


Artróza je vážna choroba, ktorá je spojená s veľkými bolesťami, vedie k obmedzeniu pohyblivosti kĺbov a znižuje kvalitu života. Nejeden pacient postupne začne podliehať smútku a depresii.

plavání

Hlavne športovci si nevedia predstaviť, že zrazu prestanú športovať a hýbať sa. Obmedzenie pohybu nepomáha. Práve naopak nedostatok pohybu prispieva k rozvoju artrózy. Ľuďom, ktorí sa málo hýbu,  kĺby ochabujú. Každý fyzický výkon je pre nich potom veľkou záťažou a kĺby sa  rýchlejšie opotrebujú.
Artróza sa vyvíja nenápadne. Podľa definície je to dlhotrvajúca, pomaly sa vyvíjajúca choroba jedného alebo viacerých kĺbov. Spôsobuje ju opotrebovanie chrupavky. Chrupavka stráca pevnosť a pružnosť, praská a zmenšuje sa. Na okrajoch kĺbov vzniká nové kostné tkanivo. Tieto výrastky obmedzujú pohyb, dráždia a vedú k bolestiam a opuchom kĺbov.

Veľmi častá je artróza ramenných kĺbov, bedrového a kolenného kĺbu.  V počiatočných štádiách choroby sa objavujú občasné bolesti alebo opuchy kĺbov hlavne po preťažení. Neskôr sa bolesti zhoršujú, kĺb je postupne menej pohyblivý, opuchne a vytvára sa v ňom voda. V konečných štádiách pocity bolesti  nenechajú človeka na pokoji ani v noci.

Podľa štatistiky trpí na Slovensku artrózou pätina obyvateľstva, vo vekovej kategórii nad sedemdesiat rokov až deväťdesiat percent. V ordináciách ortopédov však nie je žiadna výnimka ani 40-ročný pacient. Zdá sa, že chorobe sa nedá vyhnúť a prevencia je málo účinná.

artroza

Zdraví ľudia však môžu prejavy artrózy výrazne zmierniť. Ako na to? Vyberte si vhodný šport, napríklad rýchlu chôdzu, turistiku alebo plávanie, ktoré posilňujú kĺby. Vyhýbajte sa však športovými aktivitám na vrcholovej úrovni. Neodporúčajú sa ani športy ako tenis, aerobik, squash, lyžovanie, jazda na snowboarde, futbal alebo beh po tvrdom povrchu. Kĺby si treba pri športe chrániť rôznymi pomôckami, ako sú odpružená obuv alebo rôzne chrániče, napríklad ortézy. 

About the Author