Pravidelné plávanie


Keďže máme letný čas, aj keď je už pomaly pri konci, nevadí. Leto je tu aj za rok a opäť budeme mať príležitosť venovať sa aktivite, ktorá napomáha nášmu zdraviu i skvelej kondícii. O akej letnej aktivite to vravím? Predsa o plávaní.

Ak ste milovníkom tejto aktivity, určite aj vy pociťujete určitú úľavu a lepší pocit, kedy po hodine vychádzame z vody a poriadne sme si zaplávali. Cítime sa uvoľnenejší, no zároveň pohyblivejší a celkovo zdravší. Voda sama o sebe je pre nás taktiež prospešná, ale zdraviu a kondícii pomáhajú aj pohyby, ktoré pri plávaní uskutočňujeme.
sportovní plavání

Plávanie je jeden z mála športov, ktorým precvičujeme celé telo. Dokonca sa ním precvičuje i drobné svalstvo, o ktorom ani netušíme. Navyše má jednu podstatnú výhodu a tou je fakt, že pri vodorovnej polohe netrpia naše kĺby, čo je oproti iným športom veľké plus. Táto aktivita je teda vhodná i pre starších ľudí a hlavne je vhodné i na udržanie správneho rytmu srdca.
muž plavec

Nečakajme však, že si zaplávame raz za mesiac a budeme sa cítiť fit. Plávanie má na naše zdravie a kondíciu efekt, pokiaľ sa vykonáva pravidelne. Nemusíme sa však uštvať a dávať zo seba maximum. Stačí hodinka, ale pravidelne, skoro každý deň, minimálne raz do týždňa. Je jasné, že ak ste začiatočník, zo začiatku budete unavení už po krátkej vzdialenosti. Ale uvidíte, že po takých dvoch poctivých týždňoch vykonávania tejto aktivity, už budete vládať oveľa viac.

žena v bazénu
Ďalšou skvelou výhodou tohto športu je, že pri ňom necítime nepríjemné horko. Napríklad pri behaní a hlavne vo vyšších teplotách, sa ľahko zapotíme a teda aj unavíme. Ale fakt, že sme vode, tomuto horku a nepríjemnému potu zabraňuje a teda budeme i viac vládať.

Pri plávaní taktiež správne regulujeme naše dýchanie. Precvičujeme si správny rytmus dýchania a zároveň precvičujeme dokonca aj naše pľúca a to správne dýchania má pozitívny dopad i na krvný obeh a funkciu srdca.

About the Author