Spomaľte starnutie s kolagénom

Kolagén je základnou zložkou ľudského organizmu. Ide o bielkovinu, ktorá je zložená z reťazca aminokyselín. Táto bielkovina tvorí až tretinu všetkých bielkovín v ľudskom tele.

dívka

Za čo vďačíme kolagénu.
Najviac kolagénu sa nachádza v pokožke, ale nájdete ho aj vo svaloch, kostiach, očných bielkach, chrupavkách, šľachách a väzive. Táto zložka udržiava náš pohybový aparát. Pomáha nám hýbať sa, vďaka nemu môžeme budovať svalovú hmotu, udržuje naše vlasy a nechty pevné a zdravé. Pokožku kolagén udržiava vypnutú, hladkú, pružnú a zdravú.

Ako starneme kolagén v ľudskom organizme ubúda. Klesá jeho produkcia a aj to čo telo vyprodukuje presunie do dôležitých orgánov. Pokles produkcie kolagénu nastáva okolo 25 – teho veku života. Najväčší pokles kolagénu nastáva v 40- tke. Práve v tomto období by sme sa mali obhliadnuť po tom, ako túto bielkovinu organizmu dodáme.

Prvé nedostatky kolagénu sa prejavia na pokožke. Začínajú sa vytvárať prvé vrásky, pleť stráca pružnosť a začína ovísať. Doplniť kolagén do pokožky môžete vhodnými kozmetickými prípravkami s obsahom tejto zložky.
Ďalším prejavom nedostatku kolagénu sú bolesti kĺbov, problémy s pohybom, degenerácia chrupavky, zápaly šliach,… Doplniť kolagén do organizmu môžete stravou, alebo výživovými doplnkami.

masáž

Strava
Najviac kolagénu nájdete v huspenine, želatíne, hovädzom vývare z kostí,… Tieto jedlá sa ale z našich jedálničkov vytrácajú. A aj keď si niečo z tohto doprajete kolagénu veľa nezískate. Kolagén je dlhý reťazec aminokyselín, ktoré sa trávením rôzne štiepia a vy nezískate toľko kolagénu koľko potrebujete.

Výživové doplnky
Preto je dobré siahnuť po výživových doplnkoch s obsahom kolagénu. Obsahujú tzv hydrolizovaný kolagén, ktorý je už rozštiepený na menšie reťazce. Tieto reťazce organizmus ľahko strávi a získa tak dostatok bielkoviny, ktorú potrebujeme.
 

About the Author