Rubrika: Krása

Krásne nechty vyžadujú starostlivosť nielen zvonku, ale aj zvnútra

1. Vertikálne čiary na nechtoch

Vertikálne čiary na vašich nechtoch naznačujú, že vaša nechtová matrica sa vysušuje, čo spôsobuje, že vaše nechty rýchlejšie starnú. Použitie masti a hydratačných krémov na nechtovú kožičku vám pomôže zbaviť sa týchto vertikálnych čiar.
2. Horizontálne čiary na nechty
Zažili ste veľa stresu v poslednej dobe? Vysoké obdobia stresu alebo choroby prerušujú syntézu bielkovín vašich nechtov a vytvárajú horizontálne čiary. Vezmite si nejaký čas na spomalenie a oddych.
3. Biele nechty
Veľmi bledé nechty môžu byť znakom anémie, srdcového zlyhania alebo ochorenia pečene. Ak na svojich nechtoch badáte biely povlak, je naozaj čas na kontrolu celého tela.

manikůra

4. Zlupovanie nechtov
Naše nechty sú vyrobené z niekoľkých vrstiev keratínu, čo je typ bielkovín. Keď nechty nie sú chránené – vaše ruky sú vystavené studenému, suchému vzduchu – tieto vrstvy majú tendenciu sa rozpadnúť. Výsledkom sú nechty, ktoré sa pravdepodobne odlupujú. Je zrejmé, že je to znamenie, že sa musíte lepšie starať o svoje nechty.
5. Krehké nechty
Krehké nechty sú tie, ktoré nemajú potrebnú vlhkosť, takže jednotlivé vrstvy  vyschnú a prasknú. Je možné, že nedostatočná aktivita štítnej žľazy môže spôsobiť suchú kožu, ako aj krehké nechty, no pravdepodobne to bude buď diéta s nízkym obsahom železa (spôsobuje tenké, krehké a ľahko zlomené nechty) alebo nadmerné vystavovanie vode.

lakování
 
Tu sú niektoré domáce recepty, ktoré by ste mohli na vašich nechtoch vyskúšať:

  • Liečba vitamínom E  – To je jedna z najlepších zložiek na posilnenie krehkých, suchých nechtov. Len pár kvapiek oleja a nechtov a vaše nechty budú vyzerať  zdravo a krásne. Avšak, toto nie je liečba na jednu noc. Najlepšie výsledky si budú vyžadovať niekoľko týždňov.
  • Citrónovú šťavu môžete natiahnuť na nechty, aby ste vyliečili ich krehkosť. Kombinácia citrónovej šťavy a olivového oleja sľubuje lepšie výsledky! Sú vhodné na posilnenie krehkých nechtov. Masírujte ho dva týždne do nechtov každý deň.
  • Ponorenie nechtov do piva je tiež účinným prostriedkom na lámavé nechty. Pivo v kombinácii s olivovým olejom vám prinesú lepšie výsledky.

Číst dále

Spomaľte starnutie s kolagénom

Kolagén je základnou zložkou ľudského organizmu. Ide o bielkovinu, ktorá je zložená z reťazca aminokyselín. Táto bielkovina tvorí až tretinu všetkých bielkovín v ľudskom tele.

dívka

Za čo vďačíme kolagénu.
Najviac kolagénu sa nachádza v pokožke, ale nájdete ho aj vo svaloch, kostiach, očných bielkach, chrupavkách, šľachách a väzive. Táto zložka udržiava náš pohybový aparát. Pomáha nám hýbať sa, vďaka nemu môžeme budovať svalovú hmotu, udržuje naše vlasy a nechty pevné a zdravé. Pokožku kolagén udržiava vypnutú, hladkú, pružnú a zdravú.

Ako starneme kolagén v ľudskom organizme ubúda. Klesá jeho produkcia a aj to čo telo vyprodukuje presunie do dôležitých orgánov. Pokles produkcie kolagénu nastáva okolo 25 – teho veku života. Najväčší pokles kolagénu nastáva v 40- tke. Práve v tomto období by sme sa mali obhliadnuť po tom, ako túto bielkovinu organizmu dodáme.

Prvé nedostatky kolagénu sa prejavia na pokožke. Začínajú sa vytvárať prvé vrásky, pleť stráca pružnosť a začína ovísať. Doplniť kolagén do pokožky môžete vhodnými kozmetickými prípravkami s obsahom tejto zložky.
Ďalším prejavom nedostatku kolagénu sú bolesti kĺbov, problémy s pohybom, degenerácia chrupavky, zápaly šliach,… Doplniť kolagén do organizmu môžete stravou, alebo výživovými doplnkami.

masáž

Strava
Najviac kolagénu nájdete v huspenine, želatíne, hovädzom vývare z kostí,… Tieto jedlá sa ale z našich jedálničkov vytrácajú. A aj keď si niečo z tohto doprajete kolagénu veľa nezískate. Kolagén je dlhý reťazec aminokyselín, ktoré sa trávením rôzne štiepia a vy nezískate toľko kolagénu koľko potrebujete.

Výživové doplnky
Preto je dobré siahnuť po výživových doplnkoch s obsahom kolagénu. Obsahujú tzv hydrolizovaný kolagén, ktorý je už rozštiepený na menšie reťazce. Tieto reťazce organizmus ľahko strávi a získa tak dostatok bielkoviny, ktorú potrebujeme.
 

Číst dále

Ako odstrániť pigmentové škvrny na rukáchVekové škvrny sa zvyčajne objavujú na rukách, tvári, dekolte a tiež na predlaktí a na ramenách. Vzhľad pigmentačných škvŕn je veľmi často dôvodom na obavy. Pigmentované škvrny si nemusia nevyhnutne vyžadovať odstránenie lekárskymi službami. Existuje celý rad kozmetiky pre reguláciu pigmentácie kože, rovnako ako prírodné produkty a domáce výrobky a krémy na bielenie pokožky, ktorej použitie znižuje intenzitu tmavých škvŕn. Ale musíte byť trpezliví, aby ste dosiahli úplné zmiznutie, pretože to trvá dosť času.

motivace


Infúzia petržlenu


Vezmite 25 gr petržlenu a zalejte ho vriacou vodou, nechaajte odstáť najmenej tri hodiny. Pomocou bavlnenej vreckovky jemne rozotrite na ruky každé ráno počas dvoch až troch mesiacov. Infúziu uchovávajte v chladničke.


Zmes medu a jogurtu


Zmes sa pripraví z 1 medu a 1 lyžičky jogurtu. Zmes dobre premiešajte. Aplikujte na pokožku rúk a nechajte pôsobiť aspoň pol hodiny. Potom opláchnite teplou vodou. Tento postup by sa mal zopakovať každý deň, až kým nezmiznú škvrny. Táto zmes je veľmi účinná pri odstraňovaní pigmentových škvŕn, pretože aj jogurt a med sú prírodné bieliace činidlá.


Pasta s citrónom


Vytlačte šťavu z jedného citrónu do misy, potom musíte zmiešať šťavu s 1 lyžicou práškového cukru až do získania pasty. Potom masírujte každý večer pastu na pokožku rúk. Po pol hodine ju umyte. Účinok bude viditeľný po troch mesiacoch od aplikácie pasty.

ruce


Prostriedky s kamencom


Zmiešajte 1 čajovú lyžičku (5 ml) kamenca, 1 lyžicu (15 ml) citrónovej šťavy a 2 polievkové lyžice (30 ml) pomarančového džúsu. Aplikujte na pokožku rúk na 30 minút. Potom opláchnite teplou vodou.


Pasta s mliekom


Zmiešajte dve polievkové lyžice ryžovej (ovsenej) múky s trochou surového mlieka, aby ste získali mäkkú zmes. Aplikujte zmes na pokožku rúk každý večer a nechajte ju 15 minút. Umyte teplou vodou a potom si miesto potrite pleťovou ružovou vodou.

jemné ruce


Zemiaková kôra


Ošetrite tmavé škvrny na pokožke vašich rúk každý deň na niekoľko sekúnd so zemiakovou kôrou, môžete ju zmiešať aj s citrónom. Potom zvlhčite krémom.


Oleje
Aplikujte na odfarbovanie škvŕn na 20 minút zmes olejnatého čierneho kmínu a olivového oleja (1: 1). Umyte si ruky teplou vodou a jemne osušte pokožku čistým uterákom.

Číst dále

Prirodzená krása je tá najkrajšia


V jednoduchosti je krása. Táto veta platí dodnes, ale čím ďalej tým menej.
 
Prijmite seba takých akých ste
Začnite sa mať viac rád, a skúste sa prijať takého aký ste. Keď sa to naučíte, začnete mať viac rád aj svoje okolie, a budete si vážiť veci, o ktorých ste v minulosti ani len nezakopli.
Krása nie je všetko. Dôležitá vec, je hlavne ako sa správame k svojmu okoliu. To nás odzrkadľuje.

lesk
 
Nezabúdajte na svoje zdravie
Zdravie je najdôležitejšia vec ktorú máme. Tak teda nech nám slúži! Vitamíny, a správne minerály je to čo naše telo, a duša najviac potrebuje. Taktiež veľa pohybu prospieva našej váhe.
Dostatok pitného režimu, v podobe čistej vody je taktiež veľmi dôležité. Naše telo tvorí zväčša voda, a čistí náš organizmus. Plus správny režim spánku.
 
Menej škodlivých závislostí
Čo tak si dať nejaké to zdravé predsavzatie? Menej prijímať škodlivé látky, v podobe alkoholu a cigariet. To práve zrýchľuje starnutie, a postupne ale isto ničí naše telo. Nahraďte to pomocou ovocia, či raz za čas maškrtou. Taktiež si doprajte domáci wellness, v podobe kúpeľov, či pleťových masiek.
 
Máte tie správne záľuby?
Aj to aké máme koníčky sa odzrkadľuje na našej kráse. Ak máme radi sledovanie televízie, či sedenie za počítačom, vieme aké nepríjemné následky na nás čakajú. Ak práve naopak máme v obľube prechádzky v prírode, a na čerstvom vzduchu pred spaním, dodá nám to energiu do ďalších dní. Jednak môžete zapojiť fantáziu, či talent a máte o spomienky postarané pomocou umenia, ako fotogtafovaním či maľovaním. Aj v tom vieme nájsť prirodzenú krásu, ktorá cez nás prúdi.

koupel
 
Skrášliť sa nie je zakázané
Ak sa chystáme do spoločnosti, kľudne môžeme použiť prírodnú kozmetiku. Treba len pohľadať tú správnu pre našu pokožku. Zvýraznením jednou časťou tváre, napríklad úst, máme o krásu postarané, plus prirodzený úsmev je to najkrajšie čo môžete druhým poskytnúť.

Číst dále

Zdravé nechty sú základ


Ruky sú veľmi často na očiach okolia a okrem zimných mesiacov sa len veľmi zriedka zakrývajú. Nie sú len estetickým problémom, no ako hádam najpoužívanejšia časť tela sú vystavené aj veľkej záťaži. Preto je dôležité dbať na pevné a zdravé nechty, ktoré nesplnia len kritériá pekného vzhľadu, no zohrajú aj veľmi významnú úlohu v ochrane prstov a celkovej funkčnosti rúk. Rovnako to platí o nohách.

kameny
 
Bohatá manikúra v podobe farebných lakov, či umelých nechtov je síce vítaným spestrením, no pre každodenný život to nie je nutné. Dôležitá je najmä starostlivosť o zdravie.
 
Ako na to:
 
1.) Dbajte na výživu. Pre pevné nechty je nutné začať zvnútra. Musíte im zabezpečiť dostatok vhodných živín pre rýchly a bezproblémový rast. Kľúčovú úlohu v raste zohrávajú prvky zinok a vápnik. Nedostatok sa okamžite prejaví na vzhľade a štruktúre nechtu. Biele škvrny, lámavosť či krehkosť sú jasným znakom, že niečo nie je v poriadku. Bohatým zdrojom týchto prvkov sú strukoviny, či vajcia, celozrnná múka, či mliečne výrobky. Prípadne siahnite po výživových doplnkoch.
 
2.) Nezanedbávajte starostlivosť. Pravidelná manikúra by nemala byť len výsadou žien. Pravidelný strih a záverečné uhladenie pilníkom je skutočne základ starostlivosti, ktorý by mal pravidelne podstupovať každý. O tom, že špina nemá za nechtami čo hľadať nie len z estetického, ale aj zdravotného hľadiska sa hádam netreba ani špeciálne zmieňovať. Nedostatok hygieny môže veľmi ľahko spôsobiť infekciu.

sedmikráska

Udržiavaním tvaru a elimináciou možných prasklín po strihaní sa vyhnete bolestivým roztrhnutiam nechtu pri zachytení o šaty, či iné nepríjemné nehody. Zle upravenými nechtami sa tiež môžete jednoducho poškriabať, či rovno nechtiac ublížiť niekomu inému. Doplnková starostlivosť by mala zahŕňať zatlačenie kožtičky, masáž vhodným krémom a jednoduchý náter ochranným bezfarebným lakom.

Číst dále

Obrňte sa proti zime


Hoci si to mnohé ženy nemyslia, naša pleť v zime skutočne trpí. Trpia naše ruky, trpia naše vlasy a trpí hlavne naša tvár, ktorá je stále vystavená mrazu. Popraskané pery a šupinatý nos je len časť z toho, čo musíme prežívať. Niektoré ženy si to nevšímajú, pretože si myslia, že keď prejdú mrazy, prejde aj toto. No aj keď majú pravdu, neznamená to, že nebudú vystavené ešte nejakým ďalším dôsledkom. To je jednoducho údel toho, keď sa nestaráte o to, ako bude po čase vyzerať vaša pleť. Preto by sme vám radili, aby ste to nepodceňovali a starali sa o všetko presne tak, ako sa má.

sníh
 
Krémujte vždy, kedy to len ide
Vaše ruky sú skutočne suché ako papier, hlavne vtedy, keď zanedbávate nosenie rukavíc. Okremt toho, že by ste nemali zabúdať na rukavice, nezabúdajte aj na to, že ich musíte krémovať poriadnym hydratačným krémom. Aby boli dostatočne vyživené, určite skúste nejaký voňavý, aby ste na jeho nanášanie nezabúdali skutočne nikdy. To isté však platí aj pre vašu pleť. Používajte krémy, ktoré sú špeciálne určené na zimu a uvidíte, že sa vám to vyplatí. Najlepšie bude, keď budete krém nosiť neustále so sebou, tak sa vám nemôže stať, že naň zabudnete.
 
Balzam je váš najlepší kamarát
Pery sú taktiež veľkými trpiteľkami. Stále praskajú, a potom sú krvavé, čo nám teda vôbec nevyhovuje. A práve preto by mala byť druhá vec, ktorú budete stále nosiť v kabelke, práve balzam na pery. Kvalitný, ktorý sa vám po perách priam rozleje a uvidíte, že bude vaše ústa neustále vyživovať. A to je niečo, čo predsa chcete.

nádherná dívka
 
Ochrana na vlasy
Ochranné spreje a rôzne balzamy na vlasy by vám tiež nemali byť cudzie. Vlasy trpia takisto ako zvyšok tela, okrem toho sú neustále vystavené aj čiapke, takže často mastnejú. Používajte však ochranu a nikdy nechodievajte von s mokrou hlavou, to by sa vám mohlo škaredo vypomstiť.

Číst dále