Aké povrchové úpravy majú strešné krytiny?

Strešní krytiny sú vystavované počas celého roka rôznym vplyvom počasia. V lete musia odolávať vysokej teplote pri slnečnom žiarení, v zime zasa musia byť odolné voči mrazu a snehu. Ani dážď nie je pre strešné krytiny nič príjemné. Preto je logické, že povrch strešných krytín musí byť nejako chránený tak, aby vydržali a slúžili majiteľom čo najdlhšie. Každý typ strešnej krytiny má rôzne povrchové úpravy, inak sa upravuje povrch pálenej škridle, inak betónovej a iný povrch má plechová strecha.

šindele

Aké typy povrchov sú vhodné na pálenú škridlu?

Jednou z často používaných strešných krytín je aj pálená škridla. Okrem pálenej škridle existujú aj betónové, o tých si povieme neskôr. Pálená škridla sa upravuje dvoma základnými povrchovými úpravami a to engoba a glazúra. Pojem engoba je menej známy, ale v podstate ide o vrstvu ílu, resp. o vrstvu ílovitého bahna. Spolu s rôznymi prímesami špeciálnych minerálov a látok po vypálení získava škridla určitý farebný odtieň. Takouto úpravou škridla získava špeciálny odtieň. Druhým typom, ktorým sa povrch týchto strešných krytín upravuje je glazúra. To je náter, ktorý sa nanáša na škridlu a pri viac ako 1000 stupňoch Celzia sa zataví do škridle, čím získa farbu a potrebnú lesklosť.

Takáto povrchová úprava je omnoho viac odolná aj voči vonkajším vplyvom počasia ako aj voči mechanickému poškodeniu alebo poškrabaniu. Farebná stálosť je vyššia ako pri predchádzajúcom type povrchovej úpravy. Strešné krytiny upravené glazúrou majú zvyčajne dlhšiu životnosť a rovnako aj lesk je vyšší. Samozrejme so všetkými týmito výhodami sa zvyšuje aj cena daného produktu. Čo sa týka betónových strešných krytín, aj tieto povrchy sú špeciálne upravované tak, aby boli čo najodolnejšie voči poškodeniu, aby mali svoju farebnú stálosť a rovnako aby boli aj dosť odolné voči mrazu a snehu. Všetky strešné krytiny sú upravované tak, aby slúžili čo najdlhšie a aby dostatočne dobre kryli objekt, na ktorom sú použité.

stará střecha

Povrchové úpravy na plechovej strešnej krytine

Plechové strešné krytiny bývajú vyrábané z hliníka alebo majú pozinkovaný povrch. Jednou z najnovších povrchových úprav pri plechovej strešnej krytine je polyester, ktorý sa vyznačuje vysokou tvrdosťou a veľmi dobrou odolnosťou voči korózií.
Viac o strešných krytinách nájdete na https://krytina.sk/

About the Author