Rubrika: Cestovanie

Letecké spoločnosti a meškanie letu. Na čo má v takom prípade cestujúci nárok?

Zverenie svojej dovolenky, prípadne dôležitej a inak významnej cesty do rúk leteckej prepravy môže prinášať isté riziká, pričom k pomerne častým sa radia tie spojené s dlhodobým meškaním alebo zrušením očakávaného príletu.

V takom prípade síce naše plány spolu s náladou môžu byť pokazené, ale takisto nám vzniká nárok požadovať kompenzáciu za meškanie letu.
letisko, príchod letu, terminál

Tu je však rozdiel v jej podobe a forme v závislosti od doby meškania a dĺžky plánovanej trasy. V stručnosti však možno povedať, že v situácii meškania kratšieho než tri hodiny vzniká dopravcovi spravidla povinnosť preplatiť svojim zákazníkom občerstvenie, ubytovanie, dva telefónne hovory či umožniť poslať mail.

· Ubytovanie pripadá do úvahy predovšetkým vtedy, pokiaľ vravíme o neskorých hodinách, respektíve ak cestujúci nemá kde prespať. Preplatený je následne aj odvoz do hotela.
Muž s batožinou čaká na letisku, pohľad z okna

Čo ale v prípade, ak je reč o meškaní dlhšom než 3 hodiny?

Takéto dlhšie zdržanie alebo priamo zrušenie si žiada vyššiu kompenzáciu, a tu sa začíname baviť o finančnom odškodnení.

Dôvodom meškania či zrušenia však nesmú byť mimoriadne okolnosti (napr. zlé počasie, prírodná katastrofa, štrajk zamestnancov, náhla zmena politickej situácie,…), čo však môžu niektorí dopravcovia žiaľ zneužiť, respektíve ak si náhradu začnete pýtať na vlastnú päsť, nečakajte ľahké jednanie. Môžete zostať odbití tvrdením, že išlo o „mimoriadnu okolnosť“ a to je všetko. Ale aká je skutočnosť? Akými dôkazmi disponujete?

· Doporučenou radou je obrátiť sa v takýchto situáciách na agentúru, ktorá sa danou tematikou špecializuje a stať sa jej klientom.

Tá bude disponovať potrebnou dokumentáciou, právnou znalosťou a pomerne rýchlym spôsobom jednania, čo v konečnom dôsledku bude oveľa efektívnejšie. Pomôže vám obhájiť nárok na pomerne slušné, respektíve právom náležiace odškodné ( 250 – 600 eur).

Číst dále

Ako si viesť cestovný denník?

Výber denníka
            Na trhu máme v dnešnej dobe obrovské množstvo zápisníkov, čo nám paradoxne môže výber sťažiť. V súčasnosti nájdete na trhu aj špeciálne zápisníky na tvorbu cestovného denníka. Avšak kúpiť jednoduchý zápisník s čistými listami nemusí tiež na škodu, pretože si ho môžete viesť ako len budete chcieť vy. Skrátka, výber je len na vás. Pokiaľ cestujete skutočne často, investujte do hrubého zápisníka.

blok

Čo všetko si do denníka zapisovať?
Môžete si ho viesť ako klasický denník. Jednoducho každý deň svojej cesty opíšete niekoľkými vetami, avšak máme tu čosi aj pre kreatívnejšie duše. Skúste si zo svojho denníka spraviť výborného pomocníka už pred príchodom do cieľovej destinácie. Spíšte si doň, čo všetko musíte zariadiť mesiac, týždeň, deň pred cestou. Využiť ho môžete teda na plánovanie cesty. Môžete si doň spísať zoznam zaujímavých linkov na internete, kde ste našli pikošky o svojej destinácií. Zapíšte si každé mesto ktoré túžite vidieť. Počas cesty budete môcť odškrtávať, ktoré miesta ste už navštívili a pripísať k nim pár riadkov o svojich dojmoch. V časopisoch nájdite fotografie miesta, ktoré chcete navštíviť. Tie si môžete do denníka nalepiť. Fantázii sa medze nekladú. Pokojne si do denníka zapíšte, aké jedlá chcete ochutnať.

starožitnost

Počas cesty si môžete písať do denníka dôležité informácie, založiť si doň letenky, vstupenky, účty na pamiatku. Údaje, ktoré ste si stihli zapísať pred cestou, budú na výlete veľmi cenné. Spravte si zo svojho denníka výborného sprievodcu! Nezabudnite fotiť všetko čo vás zaujme.  Ten, kto má talent na kreslenie môže do denníka nakresliť rôzne obrázky. Pokojne si sem lepte rôzne samolepky.
Po ceste si môžete ešte vytvoriť spomienkovú stránku, kde si vlepíte fotografie z cesty, spíšete všetky svoje dojmy, prípadne sem založíte vyschnutý kvietok, ktorý vás na výlete zaujal. Pokojne si ešte na záver napíšte všetky ingrediencie, ktoré sú potrebné na prípravu miestnej špeciality a môžete začať s plánovaním ďalšej cesty. Kam to nabudúce bude?

Číst dále

Austrália

Čo navštíviť?
Sydney
Je najväčším mestom Austrálie, kde je možnosť využiť svoj voľný čas rôznymi spôsobmi. V tomto rušnom meste ešte stále máte možnosť oddychu na pokojnej pláži Bondi. Ďalšou vašou možnosťou je návšteva Opera House, o ktorej má určite každý z vás aspoň nejaké malé informácie. Ak chcete zažiť pokojný čas na vode, je možnosť plaviť sa cez prístav alebo sa môžete ísť zabaviť na party do King´s Cross. Ako alternatívu si môžete vybrať Melbourne, ktorý je trochu viac akceptovateľný pre ľudí, ktorí majú radi komornejšiu atmosféru, veľa kaviarní, mestskej zelene, parkov.

sydney

Uluru
Aj keď je to „len“ veľká skala, pohľad odtiaľ je jednoducho úžasný a považuje sa za jednu z najlepších atrakcií v krajine. Ak sem pôjdete, zariaďte si program tak, aby ste tu mali možnosť vidieť aj východ aj západ slnka, oba sú nádherné.

Pláže
Austrália sa pýši nádhernými plážami a ostrovmi. Môžete si zaplatiť plavbu, ktorá vychádza okolo 600 austrálskych dolárov, trvá tri dni a dve noci a máte možnosť vidieť niektoré z najkrajších piesočnatých pláží. Napríklad pláž Whitehaven je jednoducho očarujúca a pravdepodobne budete chcieť v tomto raji ostať celý život.

austrálie

Ubytovanie a strava
Ak ste nenáročný na ubytovanie, zaplatíte od 20 do 40 dolárov za zdieľané izby. Ak chcete dúkromnú izbu, zaplatíte za ňu okolo 100 dolárov, s vlastnou kúpeľňou, TV a raňajkami. Ak sa rozhodnete ubytovať vo väčšom hotelovom reťazci tak sa pripravte na sumu okolo 200 dolárov za noc.
Za stravovanie zaplatíte viac, jedlo tu nie je lacné. V bežnej reštaurácií zaplatíte viac než 20dolárov za obed. Ak sa rozhodnete variť si sami, treba rátať s výdavkami 100dolárov za týždeň. Ak ste fanúšikom fast foodu tak zaplatíte za jedlo asi 15 dolárov. Najlacnejšie sú indické a ázijské jedla, ktoré vás výjdu na 10 dolárov a je to cenovo najdostupnejšia alternatíva.

Číst dále

Navštívte Londýn


Viete, prečo ľudia skutočne milujú cestovanie? Existuje na to veľmi jednoduchá odpoveď. Pretože proste preto! Veď cestovanie má tak veľa výhod, že keby to bolo možné, určite niekam odletíte aj teraz, no nemáme pravdu? Nemali by ste sa však orientovať len na exotické krajiny, aj keď je to teraz určite populárne. Nikdy nezabúdajte na to, že v Európe máme skutočne veľa krásnych miest, ktoré sa oplatí navštíviť. A jedným z nich je určite Londýn.

 červená budka

Prečo vycestovať do Londýna?

Dôvodov, prečo sa konečne zdvihnúť a vycestovať do mesta tak blízkeho, ako je Londýn, je skutočne hneď niekoľko. Mnohí ľudia v ňom už určite boli a Anglicko je skutočne krajina, ktorá je navštevovaná veľmi často. Predsa len však sú ľudia, ktorých Londýn príliš neláka. A tých by sme chceli presvedčiť, aby určite išli.

 

1. LACNÉ LETENKY

Do Londýna sa pri kúsku šťastia dokážete dostať naozaj veľmi lacno. Ak vychytáte skutočne dobrú akciu, tak sa dokážete dostať do Londýna a späť za dvadsať eur. A priznajme si, že za letenku je to naozaj takmer zadarmo, no nie? Či už budete letieť z Bratislavy, alebo z Popradu, na tom už naozaj nezáleží. Hlavné je, že ušetríte.

 

2. NÁKUPY A NÁKUPY

Peniaze, ktoré ušetríte na letenkách potom môžete investovať do kúpy oblečenia, ktoré budete skutočne milovať. Bude neopakovateľné a ak sa vyberiete do obchodov, ako je napríklad Primark, tak ešte aj naozaj veľmi lacné. Nie je nič lepšie, ako nakúpiť dobré oblečenie za úžasne nízke ceny.

 večerní Londýn

3. UVIDÍTE OBROVSKÝ KUS HISTÓRIE

Ak je Londýn niečím skutočne známy, tak je to práve jeho história, ktorá je skutočne veľmi bohatá. V tomto meste taktiež máte možnosť dostať sa do niektorých múzeí aj zadarmo, pretože sú otvorené všetkým. Nasávajte veľký kus londýnskej histórie a viete, čo ešte? Užívajte si počasie, ktoré mnohí ľudia vôbec neobľubujú. Výhodou Londýna je, že sa v ňom zabavíte aj vtedy, keď vonku leje.

Číst dále

JAMAJKA-KRAJINA DREVA A VODY


Xaymaca– takto nazvali Jamajku Tainovia, ktorí 1000 rokov pred n.l. osídlovali karibské ostrovy. Dnes by ste potomkov tohto národa hľadali už márne. Po španielskom a neskôr britskom plienení splynuli s černošským obyvateľstvom.
Aj napriek svojej pohnutej histórii na Jamajke nenájdete zatrpknutých a zachmúrených ľudí. Jediná veta, ktorou sa začína aj končí akákoľvek konverzácia je „no problem man“.

útes
 
Tento ostrov je rajom pre milovníkov prírody. Rastie tu veľa endemických druhov stromov, rastlín, vtákov, hmyzu, motýľov, netopierov, jašterov a hadov. Zo stromov nie je zriedkavé vidieť strom kvitnúci ohnivočerveným kvetmi Delonix kráľovský a v Manatee rezervácii neďaleko rieky Gut nájdete vzácne ohrozené dugongy karibské.
 
Podnebie je tropického charakteru ale sa keďže ostrov nachádza v pásme hurikánov je treba zachovať čo najvyššiu opatrnosť pri výbere dovolenky.
 
Oficiálnym úradným jazykom je angličtina a na ostrove sa platí jamajským dolárom.

jamajka
 
Jamajská kuchyňa je zmesou rôznych druhov receptúr a korenia, zahŕňa kuchyňu pôvodných Jamajčanov, španielsku, britskú, írsku ale aj africkú. Samozrejme prispôsobenú tradičným plodinám tohto ostrova.
Určite ochutnajte:
 
Ackee and saltfish.Tradičné raňajkové alebo obedové jedlo z pečenej slanej tresky a ovocia ackee
Callaloo.Dusená príloha k mäsu väčšinou pripravená z amarantu, tara alebo listov rastliny xantosoma, prípadne vodného špenátu
Bamy alebo bami.Chlebové placky z múky cassava
Coco bread.Biely chlieb alebo sendvič s kokosovým mliekom
Duckanoo.Puding zo sladkých zemiakov, kukuričnej múky, kokosu, korenia a hnedého cukru

pláž
 
Miesta, ktoré sa oplatí vidieť:
 
Rose Hall –panské sídlo postavené v 18. storočí blízko Montego Bay. Údajne v ňom straší biela čarodejnica 🙂
Dolphin cove –atrakcia v zátoke blízko mesta Ocho Rios, môžete tu vidieť delfíny a rôzne divé zvieratá v ich prirodzenom prostredí
vodopády Mayfield– nádherné vodopády nachádzajúce sa juhovýchodne od Montego Bay
Blue Hole Mineral Spring –úchvatný prírodný výtvor, diera v krasovom vápenci naspodku, ktorej sa nachádza jazierko plné kryštálovo čistej vody

Číst dále

Neodolateľná atmosféra Vianoc v Madride


Cestovanie pre niekoho znamená únik z práce, pre niekoho je to životný štýl. Akokoľvek to je, vždy človeka poteší, keď naberie nové zážitky a skúsenosti. Jedným zo skvelých zážitkov, na ktoré sa dá ešte dlho spomínať, je aj vianočný Madrid.

čokoláda

Fantázii sa tu medze nekladú
Na Plaza Mayor je veselo tradične  až do 6.januára. Na tomto námestí nájdete vyzdobené stánky ponúkajúce rôzne suveníry , všakovakých pouličných umelcov predvádzajúcich krkolomné kúsky a množstvo ľudí vo farebných kostýmoch . Môže sa ľahko stať, že okolo Vás prejde muchotrávka alebo krígeľ piva. Španieli majú zmysel pre humor i fantáziu.  A môže sa stať, že milovníci teplejšieho počasia budú mať šťastie. Je totiž celkom bežné, že počas decembra  sa teplomer vyšplhá na krásnych 17 stupňov Celzia.

socha

Vedeli ste, že symbolom Madridu je medveď?
Kedysi žilo na území Španielska množstvo medveďov, ktorí postupne vymizli. Ostala ale po nich pamiatka. A to socha medveďa, ktorý sa opiera o strom madroňo. Tento významný symbol Madridu, sa nachádza na jednom z najfrekventovanejších námestí v meste, Puerta del Sol. Okrem krásnej architektúry, kaviarničiek, reštaurácií a obchodov, sa tu môžete pofotiť s rôznymi postavičkami z rozprávok, ktoré Vás budú vítať na každom kroku, vrátane Mr.Beana. V čase vianočného obdobia na tomto mieste žiari  obrovský vianočný stromček.

Požiar kráľovského paláca
V roku 1734 vypukol v nádhernom kráľovskom paláci taký rozsiahly požiar, že budovu museli renovovať ďalších 26 rokov ! Ak by ste si chceli aspoň na chvíľu vychutnať krásu a vidieť interiér paláca zvnútra, vedzte, že to možné je. Na rozdiel od Buckinghamského paláca v Londýne.

palác

Hýčkajte svoje chuťové bunky
Španielska kuchyňa je jednou z najlepších a najrozmanitejších na svete. Či začnete ráno typickým španielskym churros s horúcou čokoládou, alebo na obed s chutnou Paellou, prípadne večer zakončíte v nejakom z tappas barov chutnými jednohubkami a príjemnými drinkami, je vyslovene na Vás. Určite však neoľutujete a domov si prinesiete fantastické spomienky na túto krásnu a modernú metropolu zo srdca Španielska. 

Číst dále

Ako cestujete?


Ľudia si myslia, že cestovanie je veľmi jednoduchou a rutinnou záležitosťou. Pre niektorých ľudí to skutočne tak naozaj je. No okrem toho musíte myslieť na to, že mnohí ľudia berú cestovanie ako to najhoršie na celom svete. Hlavne tí, ktorí majú z cestovania chorobu. Keď si však nájdete vhodný dopravný prostriedok, nemusí byť pre vás cestovanie utrpením. Je veľmi dôležité vedieť, ktorý vášmu žalúdku nerobí dobre. Potom môžete urobiť aj potrebné opatrenia. Nikdy neviete, možno to predsa len zvládnete aj bez liekov.

silnice
 
AUTOBUS
Je to asi ten najmenej obľúbený spôsob cestovania a skutočne sa vlastne ani nemáte čomu čudovať. Veľmi veľa ľudí, ide to väčšinou skutočne pomaly a cítite každý jeden záchvev. No keď si to v hlave poriadne nastavíte, nemusíte prežívať muky. Dôležité je, aby ste si nesadli dozadu, ale dopredu, čo najbližšie k šoférovi. Vtedy uvidíte, že to cestovanie autobusom nemusí byť až taká veľká otrava. Ideálne je sedieť aj blízko pri zadných dverách.
 
VLAK
Vlak je skutočne veľmi pohodlný. Už len ten samotný pocit, kedy sa jednoducho poriadne nehýbete alebo teda vaše telo nemá pocit, že by sa príliš hýbalo. Keď k tomu prirátate ten monotónny zvuk, ktorý vlak vydáva, môžete si byť istý, že budete úplne v pohode. Uvidíte krajinu z úplne inej perspektívy. Dokonca sa môžete ísť aj prejsť, keď budete mať už dlho sedenia. Môžete ísť aj na toaletu (aj keď to príliš neodporúčame).
 
AUTO
Keď chcete byť sám sebe pánom a chcete si zastaviť, kedykoľvek chcete, určite je pre vás auto tým najlepším riešením. Môžete ísť kamkoľvek chcete a nie ste obmedzovaný tým, že sa musíte o niečo vyslovene starať. Je však len na vás, kam pôjdete.

rybáři
 
LIETADLO
Ak nerátame dve hodiny na letisku pred odletom, lietadlo je určite tou najrýchlejšou možnosťou. Je skutočne aj veľmi pohodlné, verte tomu, že to budete milovať. Tak na ktorý spôsob sa necháte nahovoriť?
 

Číst dále

Senzačné výlety po Slovensku


Zámok Bojnice

Romantický zámok s arkiermi, balkónmi, špicatými vežami a zubatým cimburím patrí na Slovensku medzi najnavštevovanejšie. Určite ho poznáte zo známych rozprávok, napríklad Šialene smutná princezná. V interiéri bojnického zámku nájdete štýlový historický nábytok a vášmu oku isto ulahodí zbierka porcelánov, obrazov, bytových doplnkov a aj niekoľko unikátov, medzi ktoré patria vzácny Bojnický oltár, dielo florentského majstra Narda di Cione z druhej tretiny 14. storočia či vyrezávaný Anjelský strop v Zlatej sále, posiaty lístkami pravého zlata.

zámek

Pri návšteve určite nevynechajte aj prehliadku Tureckej sály, kvapľovej jaskyne, ktorá je umiestnená 26 metrov pod úrovňou hradného nádvoria či hrobku so záhadným slziacim náhrobkom grófa Pálffyho. Do pozornosti dávame Medzinárodný festival duchov a strašidiel, kde sa každoročne počas troch predĺžených víkendov na jar odohráva stretnutie duchov a strašidiel z celého sveta. Festival má zakaždým tajomnú atmosféru, ktorú si môžete vychutnať pri denných a nočných prehliadkach zámku. Ak máte záujem o iný typ podujatia, Bojnice ponúkajú Vianoce na zámku s živým betlehemom, Rozprávkový festival alebo populárne Rytierske dni.

Bratislavský hrad

Hrad so štyrmi vežičkami, pripomínajúci prevrátený stôl, je známou dominantou hlavného mesta. V polovici 16. storočia sa Bratislava stala korunovačným mestom a hrad bol prestavbou prispôsobený svojej novej funkcii, v juhozápadnej veži boli uložené korunovačné klenoty. Ničivý požiar, z ktorého sa neskôr hrad dlho spamätával, vypukol 28. mája 1811. Z hradu zostali čierno osadené obludné ruiny, ktoré nad Bratislavou strašili ďalších 150 rokov.

bratislava

Opravy boli zahájené až po roku 1955. Túto nešťastnú udalosť dnes pripomínajú tri lipy, zasadené neďaleko veľkomoravskej baziliky. Dnes už môžete vidieť hrad v jeho takmer pôvodnej kráse. Bratislavský hrad slúži na reprezentačné účely a sú tu umiestnené expozície rôzneho zamerania, ktoré majú za úlohu dokumentovať históriu objektu, mesta a celého Slovenska od stredoveku po súčasnosť.

Číst dále